Gorące tematy: Wolni i Solidarni Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
592 posty 4054 komentarze

Stowarzyszenie WPS

Rzeczpospolita - Roman Dmowski: Siła narodu leży w jego zorganizowaniu.

OBYWATELSKA emerytura KUKIZA – złodziejom na przeciw

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

A więc nie odzyskanie suwerenności finansowej państwa, nie rozwój gospodarczy, nie zmiana trendu demograficznego, nie powstrzymanie emigracji, nie likwidacja biedy, ale dalsze niszczenie narodu i państwa.

33_epa03409895

 

To będą nam proponować i realizować syjonistyczne bandy po wyborach. I lud, ten który pójdzie do urn, będzie za tym głosował, chce rządów PiS i Kukiza – PO już nie ufa.

 

 

 

(tytuł org.  OBYWATELSKA emerytura KUKIZA – okupantom i złodziejom na przeciw)

Chcecie skończyć z żydo-rządami PO i zastąpić je żydo-rządami PiS i Kukiza i jego partii/ruchu, któ-rej/ego nie ma, więc zacznijcie uczyć się pieśni, którą śpiewa Kukiz na poniższym filmie – przyda się. PiS także wspiera żydo-banderowców z Ukrainy. Może to być wspólna pieśń elektoratów Dudo-PiS-o-Kukizowych – wspólne śpiewy scementują ewentualną koalicję. A śpiewać będzie można i pod krzyżem i pod pomnikiem prezydenta 1000-lecia L.Kaczyńskiego.

 

 

saudi-cartoon-on-us-electionsO tym, że Kukiz jest wyznaczony przez sanhedryn na zamiennika PO przekonacie się już niebawem, może nawet i przed wyborami.

Póki co, żydowska karuzela musi się jeszcze trochę pokręcić, zanim publika oprzytomnieje i zauważy, że i A.Duda – nowy prezydent III Żydo-RP, i PiS, i Kukiz, to praktycznie cały czas ten sam żydowski cyrk dla Polaków, że wszystkie sztuczki i numery już widziała i nie zobaczy nic nowego. Nowa jest tylko cena biletu na cyrkowe pokazy – rośnie systematycznie.

phpThumb_generated_thumbnailjpgŻydowski cyrk czeka jednak plajta – to tylko kwestia czasu – i nie koniecznie dlatego, że zbraknie mu kuglarzy, choć z tym już jest pewien problem, ale że repertuar cyrkowej sztuki jest od zawsze niezmienny. Syjonistycznym kuglarzom najlepiej wychodzi prezentowana od 26 lat sztuczka pn. „było i nie ma”.

Gospodarczy zawał, na wzór greckiego kryzysu, zbliża się do III Żydo-RP wielkimi krokami. Jedynym rozwiązaniem jest likwidacja żydowskiego cyrku, do czego dojść musi nie tylko w Polsce, ale w każdym europejskim państwie, ponieważ według praw fizyki i ekonomii nie może istnieć zysk bez pracy” –św. Tomasz z Akwinu „Suma Teologiczna”. A właśnie ten „zysk bez pracy” jest immanentną cechą żydowskiego kapitalizmu, który w XXw. opanował cały Zachód.

 

Wyczytane z gadzinówki Michnika:

Ewentualnym koalicjantem PiS w nowym rządzie mogą być ludzie Pawła Kukiza. Oni chcą likwidacji ZUS.

Trzeba wprowadzić emerytury obywatelskie wypłacane przez miejskie ośrodki pomocy społecznej – mówi jeden z najbliższych współpracowników Kukiza, prezydent Lubina Robert Raczyński.

Wcześniej emerytury obywatelskie proponowały już Twój Ruch i Solidarna Polska. To emerytury równe dla wszystkich. A jak ktoś chce więcej, niech sam dodatkowo oszczędza.

Emerytury obywatelskie miałyby pochodzić z dużo mniejszych składek niż dziś – choć są też pomysły, abyśmy ich w ogóle nie płacili.
___________________________________________________________________________
Ale gdy zmniejszymy składkę lub z niej zrezygnujemy, nie będzie pieniędzy na wypłatę bieżących emerytur. A przecież już dziś ZUS zbiera ze składek mniej, niż wypłaca !!! – (tę sytuację zawdzięczamy wyłącznie żydowskim cyrkowcomD.Kosiur)
___________________________________________________________________________

Raczyński przekonuje, że jego pomysł można wcielić w życie. Budżet i tak już dokłada do emerytur. Poza tym dodatkowe pieniądze możemy wziąć z likwidacji wszelkich przywilejów emerytalnych – górników, policjantów, żołnierzy czy rolników.

Cały tekst: //wyborcza.pl/1,97654,18129948,Co_sie_zmieni_w_emeryturach.html#ixzz3dDfdigSY

 

WPS n/t ZUS – OFE

Nie wierzcie bredniom, że ZUS stanowi obciążenie dla państwa i obywateli. Zasada jego funkcjonowania (pracujący składają się na wypłaty bieżących świadczeń) jest najlepszą z możliwych form systemu emerytalnego. Jednak ten system może funkcjonować tylko wtedy, gdy gospodarka państwa wykazuje minimum zerowy wzrost gospodarczy(oczywiście im wzrost większy od zera tym lepiej). ZUS w Polsce ulega załamaniu wyłącznie dlatego, że gospodarka kraju pod żydo-rządami podlega stałemu regresowi. Za ten regres winę ponoszą kolejne okupacyjne żydo-reżimy IIIRP. (Poza dyskusją pozostaje konieczność zreformowania samego ZUS, czyli ograniczenie nadmiernych wynagrodzeń aparatu kierowniczego, ograniczenie biurokracji, uproszczenie i ujednolicenie przepisów, praw itp.)

 

 

Dariusz Kosiur

KOMENTARZE

 • Hahahahahaaaaa, ale się uśmiałem...
  emerytury obywatelskie, wypłacane przez... MOPSy:-)
  Już widzę te kolejki po emerytalna zupę:-)
  Panie KUKIZ nie wkurw...aj mnie Pan, bo mnie już raz oszukali z OFE!
 • Kolejna banda ma wprowadzić....
  kolejną cegiełkę, zniesienia kolejnego obciążenia budżetu, po rozkradzeniu potencjału gospodarczego który pracował na ten budżet i odejść z napchanymi kieszeniami!
 • ---------- PRZY OKAZJI
  https://www.youtube.com/watch?v=2UHhBcZxYqY
 • @Jan Paweł 15:20:36
  Oj Pawełku ,Pawełku , pamiętaj że wszystkich masz kochać , i nie składaj skarbów w OFE bo Ci ukradną .
  Przyjmij swój los z godnością... i nie śmiej się, kiedy jak sam mówisz , zupy Ci nie zabraknie ,więc czego chcesz więcej....
 • @Autor
  A co to jest ten wzrost gospodarczy, bo ja odnoszę wrażenie , że chodzi tu o ogólną konsumpcję społeczeństwa. W takim razie , dlaczego by płacić emerytury, ma być opodatkowywana praca, a nie wyłącznie konsumpcja.
  W sytuacji gdy państwo jest bankrutem, to emerytura obywatelska jest jedynym sensownym rozwiązaniem i w równym stopniu niesprawiedliwym społecznie, co obecny system, ale za to bardziej humanitarnym. Oczywiście bez obejśc typu :"stan spoczynku".
  Po chuk wam ludzie ten niekończący się wzrost gospodarczy? czego wam jeszcze brakuje ? prezerwatyw z pozytywką, zegarów z funkcją zatrzymania czasu rzeczywistego, eliksiru nieśmiertelności , telewizorów obsługujących także zmysł węchu?
  Dajcie na luz, bo skończycie , jak ta starucha, co chciała , by jej złota rybka służyła.
  Nie jestem fanem , tego co robi Kukiz, ale to akurat jeden z logicznych postulatów.
 • @Mariusz G. 17:06:20
  Wzrost gospodarczy to nie tylko konsumpcja, to także przyrost dóbr niekonsumpcyjnych - rozwój infrastruktury np. drogowej, powstanie ośrodków naukowych, powstanie zakładów produkcyjnych itp., itd.

  Opodatkować pracę, czy konsumpcję? - co by Pan nie opodatkował, to i tak zawsze opodatkuje Pan pracę.

  W normalnej gospodarce, w której obowiązują zasady ekonomii, a nie prawa żydowskiego kapitalizmu rozwój jest nieodłączną cechą rodzaju ludzkiego, co także ma związek - poprzez pracę - z prawami fizyki.

  Postulat Kukiza jest logiczny - to fakt - tyle, że jest to logika żydowskiego kapitalizmu. Następnym postulatem za jakiś czas będzie zmniejszenie emerytur obywatelskich o jakiś procent itd.

  Trzeba przywrócić państwu i jego gospodarce normalne warunki rozwoju poczynając od przywrócenia suwerennej polityki pieniężnej.
 • ------- i co ?? Kukiz ma im teraz pokazać środkowy palec ??
  --zdaje się,że Kennedy pokazał / KLĄTWA :) nad Rodem / ponoć Skrzypek też chciał pokazać !. --CO NAGLE TO PO DIABLE --

  http://www.save-a-patriot.org/files/view/whofed.html
 • Watsonie twa dedukcja.....
  nosi liczne błędy . Ignoruje np. pracę na czarno , śmieciówki etc. Sugeruje że większość pracodawców w POlsce jest żydami . No może jedynie mentalnymi. Uczciwie na ZUS składki jak i podatki odprowadzane są jedynie w jakiś 30% . Stąd taki wzrost oprocentowania tej składki i podatków, od powszechności składek/ podatków do ograniczenia ich do płatników do grupy 30% pracujących.

  Jedynym podatkiem sprawnie ściąganym jest VAT.

  A najdziwniejsze jest pomroczność jasna naszych "elit" w tej sprawie jak i debilizm... bo to spirala ekonomiczna w dół!!!!!!
 • @Rzeczpospolita 17:49:28
  własciwie gnago mnie częściowo wyręczył w odpowiedzi. Finansowanie emerytur wyłącznie z opodatkowania konsumpcji, to niewątpliwe odciążenie uczciwych pracodawców. To udział w utrzymaniu emerytów, rencistów itd. także kapitału , który wysysają tzw. zagraniczni inwestorzy typu biedronki, tesca itp. Oczywiście trzeba przywrócic wolnośc i równośc gosposdarczą, ale rozumianą w ten sposób , że rozwój podmiotów nie jest wymogiem, ale możliwością.
  Podstawa , to suwerenna polityka celna i przyjazne relacje z UE.
  Nie jestem ekonomistą, ale wydaje mi się , że ilośc wyprodukowanych , a nieskonsumowanych dóbr (magazyny,centra logistyczne, hurtownie,sklepy)
  jest tak ogromna, że sens ma raczej hamowanie , niż rozpędzanie się.
  A infrastruktura drogowa w Polsce jest niezbędna do wymiany towarowej między Zachodem , a Rosją. Więc tu nie powinniśmy się specjalnie przejmowac. Pozostałe kierunki beda potrzebne , o ile Polaków stac będzie by zatankowac samochód, co niekoniecznie musi miec miejsce w niedalekiej przyszłości.
 • @Mariusz G. 21:00:30
  ???? :))

  https://www.youtube.com/watch?v=l2vi-TvyA3Q
 • @Mariusz G. 21:00:30
  Dobrze, że zaznaczył Pan, że nie jest ekonomistą - z tym, że ja cenię wiedzę, a nie dyplom, bo tu jest ogromna inflacja.

  Nie wiem, czy Pan rozumie, czego się domaga?

  "Finansowanie emerytur wyłącznie z opodatkowania konsumpcji, to niewątpliwe odciążenie uczciwych pracodawców" - można i tak, bo teoretycznie nie ma znaczenia, w którym miejscu zostanie pobrany podatek.
  Jednak, jeśli Pan jako konsument zapłaci podatek od konsumpcji, to ograniczy Pan swój popyt. Zmniejszony popyt uszczupli dochody producenta, dystrybutora (pośrednika), handlowca. Wtedy oni zostaną zmuszeni do ograniczenia produkcji, zmniejszenia wynagrodzeń, zmniejszenia zatrudnienia.

  "przywrócic wolnośc i równośc gosposdarczą" - jeśli będzie wolność gospodarcza, to nie będzie równości (słaby podmiot nie będzie miał szans w starciu na rynku z potentatem)

  "Podstawa , to suwerenna polityka celna i przyjazne relacje z UE" - polityka celna (także według mnie niezbędna) przekreśla wolność gospodarczą i wyklucza funkcjonowanie w UE

  " ilośc wyprodukowanych , a nieskonsumowanych dóbr (magazyny,centra logistyczne, hurtownie,sklepy)
  jest tak ogromna, że sens ma raczej hamowanie " - te dobra nie są polską własnością i Polsce dochodu nie przysparzają (nie świadczą o naszym rozwoju, a raczej odwrotnie)
 • @gnago 19:27:49
  Holmsie,
  pokręciłeś minimum co nieco i niepotrzebnie odczytujesz to, co nie zostało napisane. To nie poezja, anie nie artystyczna proza.

  A wysokość składki ZUS wynika ze zmniejszającej się ilości podatników (tak jest, w tym tzw. śmieciówki). Nie płacą także ZUS np. szpitale, ponieważ otrzymują zaniżone przez NFZ kontrakty. Jakby nie patrzeć jest to rezultat celowego niszczenia gospodarki.

  Tak przy okazji, 75% dochodów z VAT jest przekazywane do budżetu UE (traktat akcesyjny).
 • Co do Dudy , Siemoniaka, Kowala , Kukiza i innych .
  Rządzący Polską za oceanicznej kałuży tak ustawiają w Polsce swoje pionki na polskiej szachownicy , by stworzyć w Polsce garnitur marionetek mogących popchnąć Polskę i Polaków w kierunku wojny z Rosją. Kto tego nie widzie jest ślepy albo głupi, a raczej jedno i drugie.

  Ukraińcy już trzeźwieją , co widać po tych protestach przed Ambasadą USA w Kijowie w dniu 14 czerwca 2015 r.

  http://3rm.info/main/57473-zhiteli-kieva-prosypayutsya-miting-protiv-ssha-foto.html

  Polacy , pomimo tylu upokorzeń po 1989 r. ze strony okupanta nadal są w "czarnej dziurze" .
 • @detektywmjarzynski 02:28:28
  Kaczyński - Duda, Kowal, Komorowski -Schetyna, Siemoniak, czy też Kukiz. Oni wszyscy są i grają w tej samej drużynie , chociaż przed Polakami odgrywają różne role, a łączy ich jedno: służalczość wobec zaoceanicznego amerykańskiego " hegemona" i ślepa wrogość /rusofobia/ wobec Rosji i Rosjan /Słowian/. dobrze to opisał i wyjaśnił śp. generał Sławomir Petelicki

  Śp. generał Sławomir Petelicki powiedział, cytuję :

  “Ja zostawiam na boku spór na linii Donald Tusk – Jarosław Kaczyński, czy wcześniejszy spór Donalda Tuska z Lechem Kaczyńskim, bo to jest amerykański wrestling, na który frajerzy kupują bilety, licząc że któryś z zawodników zrobi sobie krzywdę, a to są zapasy tak ustawione, że nikt sobie krzywdy zrobić nie może.”

  źródło : http://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/gen-krytykuje-rzad-to-oni-sa-winni-katastrofy/zby1m

  Cytuję również komentarz do tej wypowiedzi Andrzeja Szuberta prowadzącego blog Opolczyk.pl :

  "No cóż – Petelicki zdradził publicznie jedną z największych tajemnic naszego szabrowanego baraczku – a więc, że domniemana “walka” PO i PiS – bliźniaczych kibuców – jest hucpą i politycznym igrzyskiem dla odmóżdżonych tłumów".

  źródło : http://opolczykpl.wordpress.com/2012/06/21/sprawy-gen-petelickiego-cd/

  Aktualnie w Polsce w ramach wojny informacyjnej prowadzona jest jawna i ukryta kampania propagandowa mająca wynieść do władzy PIS i inne antyrosyjskie ugrupowania oraz ich celebrytów. Kampania ta prowadzona jest pod złudnymi na pierwszy rzut oka biorąc pięknymi hasłami wprowadzenia w Polsce demokracji bezpośredniej / JOW-ów/ , które tak de facto doprowadzą do faszyzacji Polski, czy też pod równie chwytliwym hasłem dojścia do władzy w Polsce ludzi młodych /lipa na kółkach/, których utożsamia się probanderowskim Kukizem :

  https://www.youtube.com/watch?v=rhHAUiFLeWg

  https://www.youtube.com/watch?v=4Uf3AUVK8NQ&feature=share

  Polacy !!! Nie dajcie się kolejny raz oszukać.
 • @Rzeczpospolita 22:47:23
  /Podstawa , to suwerenna polityka celna i przyjazne relacje z UE/
  tu nie zrozumiał Pan żartu: nie można byc w UE i miec z nią przyjaznych relacji, że o suwerennej polityce celnej nie wspomnę.
  Oczywiście warunkiem koniecznym , by było o czym rozmyślać, jest wystąpienie z unii.
  Nie jestem ekonomistą , nie mam też wiedzy ekonomicznej , ale mam scisły umysł, który pozwala mi ze 100% pewnością wydedukować, że Pan jest "humanistą":
  Nie ważne jest czy do koszyczka włożymy jabłka swoje , czy cudze. Przepełni się jeśli jabłek będzie za dużo.
  Widząc na niemal każdym produkcie napis made in PRC albo China, albo wyprodukowano na zlecenie...., z całą pewnością można jedynie wnioskować, że zmniejszony popyt, to większa grupka głodnych , chińskich dzieci.
  Za to zmniejszony popyt , to większa liczba miejsc pracy w różnych Call Center. Już nie trzy nachalne telefony dziennie, ale np. 63. To byc może sprawi, że nie radząc sobie z tymi telefonami, będzie Pan musiał zatrudnic asystenta - i kolejne miejsce pracy.
  To co ja zaprezentowałem dla żartu , a czym Pan się posługuje na serio, to się chyba nazywa sofizmat.
 • @Mariusz G. 08:38:05
  Na temat posługiwania się sofizmatami pisałem w komentarzach do tego artykułu na blogu Pracownia4:

  https://pracownia4.wordpress.com/2015/06/04/kim-sa-psychopaci/#comments


  Przytoczę ten komentarz :

  "Autor w swoim artykule zwrócił uwagę na sofizmaty w użyciu psychopatów. Moim zdaniem i z moich doświadczeń jest to bardzo trafne spostrzeżenie. Powiedziałbym nawet, iż sofizmaty , sofizmatyczne myślenie oraz sofizmatyczne słownictwo są jednym z kluczowych osiowych objawów identyfikujących psychopatów w środowisku społecznym.

  Czym są w takim razie sofizmaty. Według nauki logiki nazwa ta wywodzi się z języka greckiego „ sophisma” co oznaczałoby wykręt, wybieg i jest powszechnie rozumiane jako sztuka „odwracania kota ogonem” . Psychopatom jako mistrzom kłamstwa , oszustwa i manipulacji sofizmaty służą jak główne ich narzędzie do komunikowania się z otoczeniem, by je sobie podporządkować.

  Sofizmaty używane przez psychopatów w komunikacji z otoczeniem pod pozorem poprawności i prawdziwości twierdzeń zawierają świadomie przez nich ukryte błędy logiczne wykorzystywane do zamaskowania kłamstwa dla osiągnięcia własnych , bardzo często aspołecznych korzyści. Na przykład gdy mówią o pokoju ich zamiarem jest wojna. Psychopaci częstokroć pod pięknymi zwodzącymi hasłami /pustymi słowami/ jak demokracja , prawa człowieka, ochrona środowiska , charytatywność itd. ukrywają swoje prawdziwe zamiary całkowicie przeciwstawne powszechnie przyjętym znaczeniom tych słów, dzięki czemu wprowadzają w błąd otoczenie i je podporządkowują.

  By temu zapobiegać należy w kontaktach z psychopatami unikać jakichkolwiek niedomówień, wieloznaczności oraz wymuszać od nich dookreślenie swoich wypowiedzi, czy też zachowań. Oni w gąszczu różnorakiego słownictwa , w słowniczym chaosie czują się najlepiej , gdyż nikt wtedy nie jest w stanie zdemaskować lub zarzucić im kłamstwo, które jest ich głównym motorem działania.

  Historycznie biorąc sofizmaty pojawiły się już dawno przed wiekami i co charakterystyczne są przeciwieństwem starej dobrej sofistycznej szkoły z której się wywodzą i do której w 5 w p.n.e należeli tacy uczeni jak : Protagoras, Gorgiasz, Hippiasz, Pradikos. Są ich zaprzeczeniem , gdyż wymienieni posługiwali się sofistyką w celach naukowych , poznawczych. Natomiast oni zawłaszczyli tę naukę dla własnych merkantylnych , częstokroć politycznych celów. "


  PS. Osobiście nie uważam , by Dariusz Kosiur w tym artykule posłużył się sofizmatem.
 • @Mariusz G. 08:38:05
  witaj , mam podobne poglądy i trudno tu jest dyskutować nie następując komuś na piętę .
  Jest wielki krzyk ,dokonajmy zmiany jej nie dokonując .
  Chciałem ,ale nie będę się rozpisywał . Dokonanie prawdziwych zmian w jakimś kraju graniczy z cudem , i tym wierzącym radziłbym modlić się za Matuszkę Rosję , Chiny.... bo potem już nic nie będzie .
  Globalizm zabrał społeczeństwom wolność i narzędzia regulacji finansowej i gospodarczej . Wytrychem do opanowania Europy jest Unia Europejska . Właściwym słowem byłoby , zarządca Europy z ramienia...
  Bo gdyby Europa była wolna zmieniałoby to stan rzeczy .
  Za świecidełka oddaliśmy właściwie wszystko jak kiedyś Indianie .
  Pewną świadomość osiągnięto w Grecji , Ten maleńki kraj rozpala iskierkę Cudu , to może być palec dający początek dominu ...
  Nie cieszył bym się jednak ,bo będzie to bolało i to chyba bardzo .
  Świat został zepchnięty na skraj zniszczenia i nie ma tu dobrych rozwiązań , dla powiedzmy pewnych sił to jest -być albo nie być .
  Sami zachowujemy się jak samobójcy , ciągle nam mało świecidełek ........ . A co tam , w katolickim kraju parada Sodomy i Gomory jest wyrazem tolerancji ....to nie upadek ,to zniewolenie . I to dotyczy wielu aspektów naszego życia .
  Uważam iż bóg dał nam rozum byśmy z niego robili użytek , wszelkie hasła , że zrobi to za nas jakaś niewidzialna ręka .... to więcej niż głupota , nawet opatrzona tytułem profesorskim ....amen
 • @chrisdigger 10:33:44
  Maks, ale tu to już chyba prowokujesz tak dla sportu?
 • @chrisdigger 10:33:44
  Nie sprowokujesz mnie do złości , więcej ,mówię Ci że ciebie też kocham.
  Rozumiem praca jak praca , nie wiem jednak czy Ty rozumiesz co robisz i komu służysz .
  Powiem jasno ,jestem poza zasięgiem i domyślasz się o czym mówię , bo wyglądasz na rozgarniętego . Śmierci się też nie boję ,ja już tam byłem ...
  Co tak szczególnego , no nazwijmy głupiego , zwróciło Twoją uwagę i zaszczyciłeś mnie swoim komentarzem . Wiesz czuję się nawet zaszczycony twoim wyróżnieniem ,za co bardzo dziękuję i polecam się na przyszłość .
  a............ życzę miłego dnia i ....wyciąg rękę z spodni, bo piszesz pod dyktando ,tyle - że nie wiem prawej czy lewej ........
 • @Mariusz G. 08:38:05
  No, to musi Pan mocno zredukować swoją pewność siebie popartą ścisłym umysłem.
  Niestety, muszę zburzyć Panu ścisłą dedukcję, otóż mam techniczne wykształcenie, jestem, a raczej byłem - co zawdzięczam żydowskiemu kapitalizmowi -, inżynierem mechanikiem. I może właśnie dlatego nie rozszyfrowałem pańskich metafor.

  Tak jak nie jest dla mnie zrozumiała przenośnia:
  "Nie ważne jest czy do koszyczka włożymy jabłka swoje , czy cudze. Przepełni się jeśli jabłek będzie za dużo."

  czy stwierdzenie:
  "Za to zmniejszony popyt , to większa liczba miejsc pracy w różnych Call Center."
  To ostatnie może zrozumie właśnie "humanista" (i raczej humanista mógłby pokusić się o taką przewrotną konstatację), bo już nie umysł ścisły z wiedzą techniczną i ekonomiczną (mnie na studiach ekonomii uczono - inżynierowi także się przydaje).
 • @chrisdigger 11:15:18
  Niestety jestem świeży jak ta sprasowana parówka , świeżo wyjęta z zamrażarki i nie wiem co tu się wcześniej działo i na konkurencyjnych portalach też. Ot parę miesięcy temu postanowiłem zobaczyć jakie kariery porobili ci dziennikarze z debaty Wałęsa -Tymiński. Znalazłem na Youtube i za sprawą sentymentu napisałem maila do Stana Tymińskiego ( a właśnie - dlaczego kosiara ). Nie odpisał. Po jakimś czasie przeczytałem jego felieton i napisałem znowu, że jak się już pisze takie teksty, to przynajmniej na mail , taki jak mój wypadałoby coś zdawkowo odpowiedziec- typu pozdr. (ślij do wszystkich). Odpowiedział i wspomniał coś , że dyskutuje z plebsem na trzech portalach m.in. na tym. I tak tu trafiłem. Więc ryli mało wiem o historii tutejszych sporów i waśni, zmian osobowości itp.. Jak pisałem wcześniej- jestem szczery prosty chłop - co w sercu, to na języku, chyba ,że uznam , że swą szczerością nie uzyskam nic , poza czyjąś krzywdą.
  Na pocieszenie- coraz więcej zaczynam kumać - już jakieś ca 5-7%.
 • @chrisdigger 12:00:01
  ,,,Jestes cycata blondynka plci pieknej o niebieskich oczach i dlatego mnie kochasz ? ,,

  Jeśli to pomoże w zabawie w spodenkach - to taka jestem i na dodatek Cię kocham ....................................................................

  No to ............. to jest najlepsze co wnieśliśmy tu do dyskusji , Choć mi się wydaje , lepiej by było trochę prywatności , bo mnie rozprasza ..
 • @detektywmjarzynski 07:29:29
  W sumie tak jest jak piszesz ...... tylko że..

  ,,Polacy !!! Nie dajcie się kolejny raz oszukać. ,, - to tylko krzyki i co dalej ..
  W dzisiejszym świecie potrzebna jest przede wszystkim kasa ...
  Poza tym, zmiany są globalne , a to co tu robimy to tylko bicie piany ..
 • @chrisdigger 12:31:30
  dzięki... i niech tak zostanie ,szanuję wszystkich ,Ciebie również ..
  miłość jest piękne , choć bywa i szorstka ...
  Bóg coś mi uchylił , i nie jest mi do śmiechu .... ciesz się ,,Nuda - in general *,, nie trwa wiecznie ,jeszcze do niej zatęsknisz..
 • @chrisdigger 12:29:04
  Maks, ale chyba nie chciałeś mnie obrazić tym pytaniem?
  ( na ile znam siebie, to prędzej ukradnę , niż będę żebrał - ale póki co sytuacja nie wymaga ani jednego , ani drugiego ).
  A tak na marginesie : nie kopsnąłbyś 100 ojro na tę wódkę na myszach, bo póki co mam szklankę i skały.
  Wiem , wiem nie kopsniesz. Ty i Stan niczym się nie różnicie. Potraficie tylko pięknie mówic a pomóc rodakowi w potrzebie, to już nie.
  Ale nic to - i na trzeźwo też mi sie tu podoba.
 • @Rzeczpospolita 11:39:19
  to trafiłem , jak kulą w płot. Choc z drugiej strony nie znam ustawy , która zakazywałaby "humaniście" skończyc studiów inżynierskich. Mnie samemu zdarzyło sie na studiach pójśc na egz. z fizyki za gościa , który zupełnie jej nie kumał. Teraz jest mgr inż.
  Ale tak bez złośliwości:
  choc właściwie może jeszcze jedna: to nie ja, nie będąc ekonomistą ( co nie znaczy , że na studiach nie miałem ekonomii i ekonomiki ) odważyłem się pisać post na tematy ekonomiczne. Ja jedynie skomentowłem, uważając, że Pana rozumowanie opiera się na błędnych podstawach i jednak sofizmatach , które przyjął Pan za prawdy objawione.
  Otóż , jeżeli jakaś teoria jest oparta na koncepcji nieustannego wzrostu, to z założenia jest to przekręt. Gospodarka , infrastruktura nie mogą rozwijać się w nieskończoność, a nie można również wychodzic z założenia , że po nas choćby potop. Poz tym rozwój powinien byc spontaniczny , a nie wymuszony. A pomijając wszystko , gdy sie ma 5 zł , to bez sensu jest dyskutować czy lepszy jest JiB, czy Ballentines ( tu ukłon w stronę Krzysia Kopacza ) tylko trzeba kupić dwa piwa Kareta.
  Wyjasniając tę metaforę- głodowe emerytury w tym momencie to już tylko kwestia czasu (krótkiego !) - chyba, że sprzedamy lasy , zamiast je oddawac, to przeciągnie agonię w czasie. Więc lepiej chyba ,żeby wśród głodowych emerytur nie było tych bardziej głodowych i mniej głodowych-tak sądzę.
 • @Rzeczpospolita 11:39:19
  Prześledziłem uważnie dyskusję pod Pańskim głosem w dyskusji na temat ważnej kwestii zabezpieczeń społecznych. Pomyłki nie ma- chodzi o zabezpieczenia, bowiem termin "ubezpieczenie" dotyczy drugiego aspektu tej samej kwestii, mianowicie udziału osób w ich wypracowaniu.
  Zgadzam się co do stwierdzenia, że podstawą funkcjonowania takiego systemu jest minimum zerowy wzrost gospodarczy.
  Wszelkie spory o to, czy używamy tutaj wskaźnika PKB, wzrostu przemysłowego, czy innych, są jałowe - każdy intuicyjnie rozumie, że wzrost zerowy to taki, kiedy zostaje utrzymana ilość miejsc pracy, a dochody pozwalają na utrzymanie dotychczasowej siły nabywczej.
  Bardzo spodobał mi się ten cytat: "Poza dyskusją pozostaje konieczność zreformowania samego ZUS, czyli ograniczenie nadmiernych wynagrodzeń aparatu kierowniczego, ograniczenie biurokracji, uproszczenie i ujednolicenie przepisów, praw itp".
  Na wynagrodzenia idą spore pieniądze, jako że same wypłaty w ZUS pochłaniają około 3 miliardów złotych rocznie. Ponadto 65 tysięcy ludzi to bardzo duże koszty utrzymania stanowisk pracy - media, koszty konserwacji, amortyzacji, wreszcie często pomijany - koszt alternatywny.
  Wynajęcie "marmurowych pałaców", często położonych w centrach miast, przyniosłoby spore zyski.
  Do tego doliczmy jeszcze zabezpieczenie społeczne tych ludzi.
  Spore oszczędności przyniosłaby rezygnacja z aparatu pobierania składek i scedowanie tego obowiązku na urzędy skarbowe.
  Kolejne oszczędności przyniosłaby wreszcie porządna informatyzacja, ale nie taka, która jest pretekstem dla wyprowadzania pieniędzy na rzecz panów Krauzego i s-ka, tylko służąca prawdziwej redukcji personelu i kosztów.
  Ideałem byłoby, gdyby taki odnowiony ZUS wynajął sobie, lub za rozsądny koszt zbudował, jakieś jedno główne biuro - centralę na całą Polskę. Najlepiej na wschodzie, gdzie jest spore bezrobocie - dałoby to ludziom stamtąd pracę, a przy tym nie byłoby dużej presji płacowej. Do tego - a jakże - call centre.
  Całą obsługę klienta można załatwiać dziś w sieci i telefonicznie - mieszkając w UK już dekadę nie widziałem od kilku lat urzędnika na oczy, choć od czasu do czasu wymieniamy sobie z pracownikami HMR&C wzajemne uprzejmości. Zaś ci, mający potrzebę kontaktu osobistego, mogliby ją realizować w centrach obsługi mieszkańców - ZUS, US, PUP w jednym.
  Ale czy taka zmiana nie byłaby właśnie realizacją postulatu o "zlikwidowanie ZUS"?
 • @nocny gryzoń 15:44:44 Głupota i brak wiedzy to nie najlepsza podstawa do mędrkowania
  ZUS w Polsce powstał w 1934r.

  http://www.zus.pl/default.asp?p=2&id=2326
 • @Mariusz G. 16:16:42
  "Otóż , jeżeli jakaś teoria jest oparta na koncepcji nieustannego wzrostu, to z założenia jest to przekręt. "

  Obawiam się, że musi Pan zweryfikować niektóre swoje poglądy poprzez poszerzenie wiedzy.

  Obserwowany od początku istnienia ludzkości stały postęp we wszystkich dziedzinach ludzkiej działalności jest nieodłączną cechą rodzaju ludzkiego. Istnieje matematyczny opis tego postępu (przy zastosowaniu geometrii syntetycznej i liczb zespolonych), mającego charakter negentropiczny – jest to cecha charakterystyczna dla procesów życia (wykazujących stały rozwój), w tym także egzystencji gatunku ludzkiego.
  Dowód na słuszność tego twierdzenia jest banalny: gdyby taki proces nie miał miejsca to z pewnością byśmy o tym nie dyskutowali - już by nas nie było.
 • @nocny gryzoń 18:52:16
  A skąd się biorą te pieniądze, jeśli nie ze wzrostu?
  Same nie puchną w banku, tylko procentują, ponieważ ktoś nimi obraca i dzieli się zyskiem.
  A zysk, jak to pan Kosiur już pisał, bierze się ostatecznie tylko z pracy i wzrostu. Przy zerowym wzroście nie ma zysku, bo i skąd by się wziął? Skoro zerowy wzrost to utrzymanie dotychczasowej siły nabywczej, to wypłacając sobie pieniądze bez partycypacji w jej wypracowaniu, zawsze je komuś zabierasz. To aż nadto oczywiste.
  Obecne rządy wypłacają sobie dywidendy nie ze wzrostu, tylko kredytu. Skutek? Coraz większe odsetki, obecnie tylko od długu publicznego wynoszą 2% PKB. Co to oznacza? Wszystko poniżej tego wzrostu jest de facto regresem.
 • @Rzeczpospolita 18:50:22
  Podobno jest także naukowy dowód tezy, że rozgrzane do czerwoności żelazo nie parzy. Nie będe jednak jej szukał, w dzieciństwie dotknąłem i to sprawiło , że wolę pozostać niedouczony.
  Połowy użytych przez Pana słów nie znam - patrz wywód detektywmjarzyński ("Oni w gąszczu różnorakiego słownictwa , w słowniczym chaosie czują się najlepiej , gdyż nikt wtedy nie jest w stanie zdemaskować lub zarzucić im kłamstwo, które jest ich głównym motorem działania")
  Mógłby mi Pan jednak przybliżyc np. wykresem jak w/g tych pańskich teorii przedstawia się rozwój moralności i szczęścia ludzkiego na przestrzeni wieków, a na jakim etapie rozwoju znajdują się obecnie dinozaury, tur ,.... bo od paru lat przestałem śledzic.
  Nie zastanawiał sie Pan , dlaczego UE cały czas chce uszczęśliwiac kolejne narody swym członkostwem - to proste - jest to przekręt oparty na ciągłym wzroście. Dlatego , by trochę jeszcze pasożytować chciała pożreć Ukrainę, jeśli to się nie uda , padnie szybciej niż się tego spodziewamy - no chyba, że uda się wdrożyc plan b (wojna).
  i jeszcze jedno:
  Jak Pan widzi wolnosc gospodarczą bez ceł ? w ujeciu globalnym?
  to kim Pan jest industrialnym komunistą ? ( kapitaliści wszystkich krajów łączcie się )
  a, i po co te lemingi walą na skraj klifu? i to właśnie wtedy gdy najlepiej im wzrost wychodzi.
  ,
 • @nocny gryzoń 20:37:47
  byłem jeszcze przed lekturą tego komentarza, gdy napisałem swój powyżej stąd może wyglądam , jak nieudolna papuga.

  Chciałbym jeszcze wspomniec o jednej powszechnie stosowanej argumentacji na wytłumaczenie , dlaczego jest żle , a będzie jeszcze gorzej.
  Niż demograficzny.
  Bo dawniej , to na jednego emeryta pracowało czterech młodych, a teraz niecały jeden. I tu pytanie:
  to po co ten JohnDeer 200KM, jak czterech z kosami więcej wytworzy? Bo starczy i dla tych czterech i jeszcze emeryta.
 • @nocny gryzoń 20:37:47
  Wcale nie musi być żadnego wzrostu, wystarczy zwykła zastępowalność pokoleń. Ważne, żeby te kolejne generacje się bogaciły.
  Żeby nie było - generalnie nie jestem zwolennikiem ZUS. Nie podoba mi się bowiem nic, czego autorem był niejaki bismarck - to wyjątkowo dla mnie nienawistne imię piszę celowo z małej litery - oraz omijam szerokim łukiem wszystko, co ma postać tzw. łańcuszka św. Antoniego.
  Ale rozwiązanie w postaci funduszu państwowego ma swoje zalety, których wydajesz się nie dostrzegać.
  Jeśli takie rozwiązanie byłoby oparte o klarowny i uczciwy system, polegający nie na pozyskiwaniu wciąż nowych uczestników, ale uczciwym oprocentowaniu istniejących depozytów, ma ono same zalety.
  Po pierwsze - kto ci zagwarantuje, że ten bank, w którym ciułasz swoje pieniądze przez całe życie, nie zbankrutuje w wyniku jakiegoś międzynarodowego przekrętu, w postaci kolejnego kryzysu?
  Powiesz wtedy - za pieniądze w bankach powinno gwarantować Państwo. Owszem - powinno. Ale w takim razie po co pośrednik w postaci banku?
  Powiesz - dobrze, nie w banku, to zakopię złoto w ogródku.
  A skąd wiesz, że nie przyjdzie powódź i ci tego ogródka nie wymyje na metr wgłąb ziemi? Albo, że nagle gdzieś na jakimś zadupiu odkryje się potężne złoża tego surowca i jego cena spadnie kilka razy w dół?
  Państwo, jako wspólnota obywateli, może zadbać, aby takie rzeczy się nie przydarzały, tylko musi dbać należycie o pieniądze swoich ludzi.
  Na przykład tak, jak o pieniądze Norwegów dba Statens pensjonsfond, który zamiast grabić ludzi z pieniędzy, ich pieniądze mnoży. Może nie tak szybko, jak zrobiłby to sprawny inwestor na Plus500, ale nie każdy takim jest.
  Potrzebne są do tego - klarowne i bezwzględnie egzekwowane prawo, oraz rezultat jego obowiązywania - kryształowo uczciwi ludzie.
  To occasio furem facit, nie odwrotnie.
  Dlatego tak ważne jest, aby systemu nie deprawowali chroniczni deprawatorzy - wiadomej proweniencji banksterka i jej szabesgoje.
  PS. Jestem w tej uprzywilejowanej sytuacji, że pracuję w kraju, gdzie nieco inaczej podchodzi się do sprawy funduszy emerytalnych i to pomimo, a może bardziej - za sprawą bazującej w nim światowej banksterki. Tutaj musi ona postępować znacznie ostrożniej, bowiem posypanie się systemu sprawiłoby, że pozostałaby im wyprowadzka na prowincję, za którą się tu uważa Frankfurt am Main, co skończyłoby się ich wypadnięciem ze światowego obiegu. Otóż tutaj funkcjonuje świetne rozwiązanie - tzw. pension scheme. Polega to na tym, że płacisz sobie daną, zwolnioną z podatku kwotę, a twój pracodawca dopłaca drugie tyle. Raz na kwartał administrator funduszu przysyła ci sprawozdanie. W wieku 55 lat masz prawo sprzedać swoje udziały - czytaj - wziąć kasę w całości. Zostało mi jeszcze trochę czasu, ale już dziś mogę powiedzieć - o ile to wszystko nie padnie, po 55 urodzinach nie pójdę więcej do pracy. System jest jednak gwarantowany przez Rząd Jej Królewskiej Mości, więc może jednak nie. Nie widzisz, że jest on de facto państwowy?
 • Państwo, jako wspólnota obywateli, może zadbać, aby takie rzeczy się nie przydarzały, tylko musi dbać należycie o pieniądze swoi
  Niestety mówimy tu o Państwie Polskim , gdzie obywatel zabezpieczając sie samodzielnie " na stare lata " nie tyle obawia się zdarzeń losowych, co nieprzewidywalności państwa i prawa.
  Nie wiem , czy jest tak w UK, ale tu jesli oszuka cię skarb państwa, a ty w porę się nie zreflektujesz, to równiez przysługuje mu zarzut przedawnienia i skwapliwie z niego korzysta.
  Mało tego, aby nie dac ci czegoś , co ci sie nalezy zatrudni (posrednio na twój koszt - podatki) profesjonalnego prawnika.
  Dlatego też spór między alek.san a nocnym gryzoniem, to klasyczny skutek "różnych punktów siedzenia". Gdyby nocny gryzoń miał zaufanie do własnego państwa, to nie zawracałby sobie głowy kwestią zabezpieczenia na starość, bo po cholerę ta bieda.
 • @detektywmjarzynski 07:29:29
  .
  POLACY!!! NIE DAJCIE SIĘ OSZUKAĆ.

  Łatwo wołać o oczywistym oszustwie, trudniej pokazać jego przyczynę.
  Pod pięknymi hasłami (jak syreni śpiew) się wprowadza w Polsce demokrację bezpośrednią i / JOW-y/.

  A tym czasem, nic wspólnego niema, śpiewana bezpośrednia demokracja z Prawdziwą Demokracją.

  Brak, jawnej równowagi 4 władzy to dowód – istnienia innej fałszywej demokracji bezpośredniej, a przy okazji brak: POZIOMICY I PIONU stawianych JOW - wów.

  Brak, jawnego sposobu obliczania 100 senatorów i 460 posłów jest dowodem zaniechania sprawdzenia własnego bezpieczeństwa przez mędrców.

  - To jest zły legislacyjny przypadek nonszalancji, który Polakom dyskretnie i bezwzględnie serwuje fałszywą demokrację, niby bezpośrednią:)

  Klub Polskiej Demokracji Kwantowej
 • @detektywmjarzynski 07:29:29
  Panie detektywie a gdyby tak w okręgu jednomandatowym wyborcy wybrali właśnie pana na posła czy pan też będzie wtedy dążył jako poseł w sejmie do faszyzacji Polski??Problem nie jest w JOW, problem tkwi w wyborcach że wybierają tych z telewizora .Gdyby ludzie zmądrzeli to nie stanowiło by to problemu aby w swoim okręgu wybrali godnego siebie posła Jeśli się mylę to proszę mnie sprostować Stefan Dembowski Ps według obecnej partyjnej ordynacji dzisiaj nie ma takich możliwości żeby wygrał mądrzejszy i uczciwy ,który chciałby zrobić coś dobrego dla innych
 • @Rzeczpospolita 22:58:47
  "Tak przy okazji, 75% dochodów z VAT jest przekazywane do budżetu UE (traktat akcesyjny)."

  A mówiłem ludziom, żeby nie wstępować...

  Dziękuję za info. Będę rozpowszechniał.
  Zapytałem kiedyś znajomego, jakie są korzyści z "bycia członkiem" UE. Odpowiedział, że korzyścią jest to, że można.... wyjechać. Zwróciłem mu uwagę, że jest to dla tych którzy wyjeżdżają raczej przykra konieczność i poprosiłem go o wymienienie innych korzyści. Odpowiedział, że mu się... zatarły ;-////
  Następnego maila do niego zatytułowałem "Niezatarte korzyści" Właśnie tego typu jak oddawanie 75% VAT

  Co do ZUS i odżydzenia nadal się z Panem stanowczo nie zgadzam. Ale o tym innym razem, bo już nie ogarniam wszystkich komentarzy :-)

  Serdeczności.
 • @amadeusz2006 10:53:53
  Nie możliwe, to co Pan proponuje Panu Jarzynskiemu.

  Problem jest w JOW, lecz większy problem jest brak 4 miejsca przy stole rządzenia dla przedstawicieli władzy ludu, zgodnie z art 10 Konstytucji III RP.

  Gdyby ludzie zmądrzeli to nigdy nie tolerowali by 3 jak liczby parzystej zawsze i wszędzie dającej "równowagę - jest ona konieczna do życia prawdziwej demokracj"

  Czas na możliwości i mądrość ludu:)
 • @Mariusz G. 05:21:34
  Właśnie o tym pisałem - zaufaniu obywateli do państwa.
  Nie da się tego osiągnąć, bez dobrego prawa.
  Ludzie nie rodzą się kryształowi, to dobre prawo ich wychowuje.
  Polskie prawo w obecnym kształcie wychowuje kolejne pokolenia kombinatorów i złodziei.
  To nie jest kwestia rzekomej"polskiej mentalności".
  To efekt złego prawa, niczego więcej.
 • @nocny gryzoń 19:58:24
  "Mniejsza o to- ZUS pada, trzeba liczyć na samego siebie."

  Ha! Tylko jak tu liczyć na samego siebie jak nam zabierają ponad 80% tego co zarabiamy...
  Załamka :-(

  Ratuuunkuuuuuu!
 • @nocny gryzoń 20:04:51
  Parę dni temu słyszałem w radio (!) wypowiedź kogoś z Centrum im. Adama Smitha, że nawet przez pierwsze pięć lat więcej wkładaliśmy niż dostawialiśmy... A CAS to nie Mohery ;-)

  To samo słyszałem parę lat temu w... RMF.

  Kuźwa!
 • @nocny gryzoń 19:58:24
  Tak samo myślę już od dłuzszego czasu. Kiedys miałem taka koncepcję, żeby kupić parę ha słabej ziemi zasadzić lasem i akurat na starośc bedzie zabezpieczenie. Tylko ,że jest tu mały problem otóż , po latach nakładów na pielęgnację, okaże się , że państwo drastycznie podniesie podatek lesny i wprowadzi np. dziesięcioletni zakaz wycinki , albo wytnie inny tego typu numer. Tak więc prawdziwy problem ( to kieruję do Jaśka ) nie w tym ,że teraz zabierają ci 80%, tylko w tym , że jak nawet uda ci sie odłożyc coś z tych 20% to nie masz pewności , czy na koniec i tego ci nie zabiorą, albo uczynią to co zebrałeś bezwartościowym. Więc pozostaje coś tam kombinować po swojemu i liczyć , że dobry Bóg zachowa nas w sprawności , aż do dnia śmierci. Moja koncepcja jest taka: domek na wsi , trochę ziemi, jak bedzie wiecej czasu - może jakaś krówka, pszczoły; i dzieci nie odzwyczajone od pracy , z wpojonym poczuciem obowiązku i pielegnowaną miłością.
 • @Mariusz G. 20:41:45
  "Tak więc prawdziwy problem ( to kieruję do Jaśka ) nie w tym ,że teraz zabierają ci 80%, tylko w tym , że jak nawet uda ci sie odłożyc coś z tych 20% to nie masz pewności , czy na koniec i tego ci nie zabiorą, albo uczynią to co zebrałeś bezwartościowym."

  Skoro jest coś skierowane do Jaśka, to Jasiek odpowiada :-)
  Cały problem w tym, żeby można było odwołać tych, co nas reprezentują. I tu nie chodzi o JOW-y tylko o receptę na nie:

  http://nikander.salon24.pl/652877,szczepionka-przeciw-hu-jow-iznie

  I to jest właśnie to, co dzikie, wygłodniałe i zdesperowane kojoty lubią najbardziej do spóły z pomylonymi tygrysami!
 • @nocny gryzoń 19:46:46
  Problem jest w tym , że wśród płatników składek, tych którzy wykonują pracę społecznie użyteczną jest pewnie b. mało w porównaniu z krajami zachodniej Europy. Padają kolejne zakłady pracy , a bezrobocie nie rośnie.
  Dzieje sie tak, bo państwo pośrednio, bądź bezpośrednio tworzy miejsca pracy. A ludzi to w ogóle nie zastanawia. Jak można tworzyć miejsca pracy !
  Miejsca pracy tworzą się same , gdy tylko powstaje popyt na owoc tej pracy. Tworzyć , to można co najwyżej miejsca pobierania poborów. A wiec składki są tak wysokie (i jeszcze nie wystarczają ) bo faktycznie pracujących ( tzn. wykonujących prace potrzebną społeczeństwu) jest , jak na lekarstwo.
 • @Mariusz G. 20:55:52
  "Miejsca pracy tworzą się same , gdy tylko powstaje popyt na owoc tej pracy."

  Popyt będzie wtedy, gdy państwo przestanie zabierać ludziom 80% wypłat.
  Będą wtedy i popyt i miejsca pracy.
 • @alek.san 13:57:31
  Oczywiście nie ma czegoś takiego jak genetycznie zdeterminowana polska mentalność. Ale środowisko życia wpływa na fenotyp, byt kształtuje świadomość, a czym skorupka za młodu nasiąknie , tym na starość trąci, co jednak sprawia, że coś takiego , jak "polska mentalność" jest i jednak dobrze byłoby ją zmienić, a przynajmniej zacząć nad tym pracować.
  Przede wszystkim wpajać młodym ludziom, że praca , to nie jest zespół czynności zmierzających do comiesięcznego otrzymywania możliwie jak największych poborów, w jak najdłuższym horyzoncie czasowym.
 • @nocny gryzoń 21:01:40
  "na ZUS i państwo oczywiście nie liczę, oby tylko jeszcze gorzej nie było"

  Będzie. Już czytałem o ponownym podniesieniu wieku emerytalnego... ufff.
  Co za kretyni to wymyślają?
 • @Jasiek 20:50:00
  Wszystko to bardzo fajnie brzmi, tylko sorry (nie potrafię tego wytłumaczyć ) ale kojarzy mi się z tą komediowa sceną, jak facet tłumaczy, jak śniadanie je na kolacje, żeby rano czasu nie tracic.
  Nie chodzi o to, co byłoby wspaniałe, gdyby było, tylko o to co da się zrobic. Strona ta miała 415 odsłon, załóżmy, że każdy kto zajrzał został entuzjastą i co ta kupa ludzi jest w stanie zrobić?
  28 czerwca zbiorą się entuzjaści. Gdyby nie to , że żyje na drugim końcu polski (suwalszczyzna) chętnie bym zaspokoił swoją ciekawość obserwacją na żywo. Ale nie wchodzi to w rachubę. Czekam wiec na relacje ( z uwzględnieniem frekwencji ). Są ludzie , którzy maja dużo czasu na zabawę i tacy , którzy wręcz przeciwnie - ja należę do tych drugich . Dlatego chciałbym skupiać się na ruchach i ideach, które miałyby szanse zaistnieć w szerszym odbiorze jeszcze za życia (mojego lub Jej ).
 • @nocny gryzoń 19:46:46
  W UK składka na ubezpieczenie społeczne wynosi 9% od przychodów netto. Powyżej, o ile dobrze pamiętam (nie chce mi się sprawdzać) 42 tys GBP spada do 2%. Dla osób samozatrudnonych składka tygodniowa wynosi 2.85 GBP tygodniowo, ale do kwoty przychodów około 8 tys GBP rocznie. Na koniec roku podatkowego musisz złożyć zeznanie i jeśli osiągnąłeś więcej, płacisz od tego 9%. Na pokrycie składki przy zarobkach do około 30 tys GBP rocznie, powinien więc wystarczyć zwrot podatku, o ile regularnie płaciłeś 20% zaliczki.
  System jest prosty - zarabiasz - płacisz. Nie zarabiasz- płacisz symboliczne kwoty. Emerytura państwowa w UK jest bardzo niska - ja mógłbym spodziewać się 70 GBP tygodniowo w wieku 67 lat.
  Ale emerytura skojarzona jest z systemem dopłat niemal do wszystkiego, więc te pieniądze to właściwie kieszonkowe - o ile oczywiście przebywasz w UK. Tak bronią się przeciw transferom nadmiernych kwot za granicę.
  Ale jest jeszcze II, czy III filar, jak zwał, tak zwał, gdzie pieniądze są oprocentowane na gwarantowanych funduszach. Na pierwszy z funduszy po przyjeździe do UK płaciłem przez równe 2 lata, po 100 funtów miesięcznie (zwolnionych z podatku), drugie tyle płacił pracodawca, w latach 2006-2008. Dzisiaj mam na nim ponad 10 tys GBP, czyli moje pieniądze już wynoszą ponad 4- krotność niegdysiejszych wpłat.
  Firm, które prowadzą fundusze w ramach Pension Scheme jest sporo, nie ma tutaj jakiś molochów typu OFE. Możliwe są transfery od funduszu do funduszu, więc system jest czytelny i naprawdę otwarty.
  Moim zdaniem to gotowiec, który powinien zostać skopiowany w Polsce.
 • @nocny gryzoń 03:54:37
  rozumiem, że chodzi tu o czterokrotnośc wpłaty własnej (bez pracodawcy ). Wychodzi wtedy przyrost ok. 10% rocznie.
 • @nocny gryzoń 21:26:07
  Mnie to wszystko kojarzy sie z praca naukową, gdy badacz , siedzący na łódce, bada zaleznośc między siłą, z jaka wydmuchuje powietrze w kierunku żagla, a predkością łódki. - Jak można mówic o samodzielnych wynikach finansowych ZUSu, gdy jest to agenda państwowa działająca w oparciu o ustalane przez państwo , ciagle zmieniające się w sposób nieprzewidywalny parametry, które uzależnione są m.in. od tych właśnie "wyników finansowych". Te dowody , które przedstawia autor mogą wykazywac, że ZUS działał dobrze , gdy parametry były właściwe, albo tez , że cały czas działał źle, tylko parametry przed Balcerowiczem były zawyżone (~zaniżone), co pozwalało osiągać mu zyski wbrew logice- jak kto woli.
 • @Mariusz G. 05:42:04
  Skąd ty się wziąłeś mąciwodo? Przecież na neonie tobie podobnych wręcz nawis inflacyjny!
 • @stanislav 10:14:16
  A to a propos mącenia w którym bajorku?
 • @nocny gryzoń 16:25:21
  Ja to rozumowanie upraszczam: zakładając hipotetycznie, że kazdy pracujący robi wszystko , co jest potrzebne do życia . To gdy jeden pracuje na trzech to musi wyprodukowac trzy razy wiecej mleka , chleba , ubrań niż potrzebuje. Gdy pracujących przybędzie , to ich wydajność może spaść , albo nadwyżkę można jakoś zagospodarowywać (np. kupic kopalnie miedzi w Chile, by była na czarną godzinę), a w przeciwnym razie wydajność musi wzrosnąć, albo trzeba żyć skromniej. Przy obecnym postępie technologicznym zwiększenie produkcji nie stanowi problemu, a ludziom do życia nie tyle są potrzebne pieniądze, co dobra materialne (inne też ale te mozna uzyskac z wymiany tych pierwszych).
  Wydaje mi się , że mądry fachowiec byłby w stanie opracować model sprawiedliwego podziału, tylko chyba decydentom nie o to chodzi.
  Może własnie rozwiązaniem sa te znizki dla emerytów, albo np. bony na zakupy w sklepach z wyłącznie polską produkcją (trochę zaleciało komuną, ale to takie luźne myśli , na poczekaniu)
 • @nocny gryzoń 16:05:57
  Zostałem zmuszony do głębszego poszperania w papierach, bowiem nie lubię pisać bzdur.
  Małe sprostowanie, płaciłem po 120 funtów miesięcznie.
  Mój pierwszy fundusz z UK w dniu 30 września 2014 roku był warty
  9376.29 GBP, co po przeliczeniu na złotówki DZISIAJ dawałoby mi dożywotnią emeryturę w wysokości 210 złotych.
  Za dwa lata pracy..

  Krótkie przypomnienie z matematyki finansowej.
  Wzór na wysokość lokaty K przy stałym strumieniu płatności W, po okresie kapitalizacji równym n
  ......................[(1-r)^n]-1
  K= W(1+r) ----------------
  .......................r
  Przyjmując stopę bazową na 4% rocznie, W=240, n następuje przy każdej wpłacie, czyli r = 0.04/12=0.0033 n= 25, czyli tyle, ile miesięcy pracowałem.
  Na koniec suma z odsetkami wynosi ~6300.
  Dokładnie zaksięgowano mi 6319.31
  Skoro po 73 miesiącach ta suma powiększyła się do podanej wyżej kwoty, średnie roczne oprocentowanie musiało wynosić 6.4% rocznie.
  6320*1.0053^73~9320.
  6.4% rocznie to sporo, ale wciąż nie jest to dużo więcej, niż oprocentowanie zwykłych lokat bankowych i sporo mniej, niż inwestycje wysokiego ryzyka.
  Jeżeli to oprocentowanie utrzyma się, w tym roku będzie to około 10 tys.
  Jak widać, przy procencie składanym, nawet niewielkie wpłaty i odsetki dalekie od kosmicznych, na koniec dają spore sumy.
  Nawet jeżeli oprocentowanie spadnie do 4% rocznie, za 10 lat ten fundusz będzie warty 10000*1.0033^120~15 tys.
  Ponad 300 zł emerytury za dwa lata pracy.

  Taką siłę mają odsetki składane, COMPOUND INTEREST.

  To działa także w drugą stronę - jeśli bierzesz kredyt tak właśnie zarabia na tobie bank.
  Dlatego zadłużanie państwa jest ZBRODNIĄ.
  PS. Obecnie wpłaty na prywatny fundusz emerytalny są w UK obowiązkowe.
 • @nocny gryzoń 21:31:39
  Mieszkania są dofinansowywane w ramach Housing Benefit
  http://www.ageuk.org.uk/money-matters/claiming-benefits/housing-benefit/what-is-housing-benefit/
  Dopłaty są do żywności i ogrzewania. Nawet z najniższej emerytury da się żyć.
  System jest tak pomyślany, aby emeryci po wyjeździe z UK za bardzo nie drenowali funduszy emerytalnych. Emeryci również nie mają pieniędzy na zbytnią pomoc dla dzieci i wnuków - ci mają sobie radzić sami. Chyba, że ci też są na beneficie, ale to już odrębna sprawa.
  Obowiązkowe wpłaty na PS są gdzieś od dwóch lat, minimalna kwota potrącenia to około 30 GBP, czyli po uwzględnieniu dopłaty pracodawcy, odkładane jest 60 GBP miesięcznie.
  Po 25 latach i oprocentowaniu rocznym 4% daje to kapitał 31 tys GBP, czyli podwaja najniższą miesięczną państwową rentę.
  Po 40 latach kapitał z tej drobnej sumy wpłat wynosi już 72 tys GBP, co odpowiada dożywotniej rencie ponad 500 funtów miesięcznie - podwaja rentę najwyższą.
  W pierwszej pracy trafiłem na firmę z misją społeczną, która mocno angażowała się w socjal. Już jej nie ma.. Ale fundusz jest, poza tym uzyskałem dzięki temu świadomość o tych rozwiązaniach systemu.

OSTATNIE POSTY

więcej

MOJE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930