Gorące tematy: Wolni i Solidarni Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
592 posty 4054 komentarze

Stowarzyszenie WPS

Rzeczpospolita - Roman Dmowski: Siła narodu leży w jego zorganizowaniu.

Polska bez polskiej władzy - to nie jest niepodległość

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Dlaczego endecja nie próbowała przejąć władzy w 1919 r.?

 

Biografia Romana Dmowskiego, współtwórcy niepodległej Polski, polityka, publicysty i ministra spraw zagranicznych. Film TVP Historia z roku 1994.

https://www.youtube.com/watch?v=-3aJOAYtCVI

 

_____________________________________________

 

Dlaczego endecja nie próbowała przejąć władzy w 1919 r.?

Roman Dmowski:
„Niezadowoleni z rządów Piłsudskiego /…/ żądali od nas wzięcia władzy. Byli nawet tacy, co mówili i mówią : niech Dmowski przyjedzie i stworzy rząd silny. Otóż na pewno, gdybyśmy rząd stworzyli – przypuśćmy ze mną na czele – bylibyśmy Polskę porządnie zarżnęli. ;

1. Nie zapominajcie, ze żyjemy w czasach rewolucyjnych, które jeszcze krócej lub dłużej potrwają. My rewolucjonistami nie jesteśmy /…/.

2. Jesteśmy znienawidzeni przez wszystkie żywioły rewolucyjne, które przeciw nam mocniej by się zmobilizowały i zacieklejszą prowadziłyby walkę niż przeciw rządom, istniejącym pod Piłsudskim. ;

3. Żydzi wszyscy murem przeciw nam by stanęli.

4. Niemcy przeciw naszym rządom, zwłaszcza gdyby mnie widzieli na czele, rozwinęliby sto razy silniejsza podziemną robotę przez swoich agentów niż to robią.

5. Dla bolszewików moskiewskich bylibyśmy potęgą reakcyjną, którą za wszelka cenę trzeba obalić, nam by pewnie pokoju nie proponowali.

6. W krajach alianckich Twój przyjaciel (Dmowski – przyp. mój) jest znienawidzony przez bardzo wpływowe żywioły. /…/ wszystko by one robiły żeby moje rządy obalić i waliłyby, ma się rozumieć w Polskę. /…/ moglibyśmy np. ani grosza kredytu u aliantów nie dostać. ; Słowem , mielibyśmy walkę na wszystkie strony. Czy my przy obecnym stanie organizacyjnym sił naszych moglibyśmy walkę taką wytrzymać. Przegralibyśmy ją z kretesem, a z nami Polska by przegrała.”.

Na podst: Andrzej Micewski „Roman Dmowski” Wydawnictwo „Verum” Warszawa 1971. r. List z roku 1920 do Z. Wasilewskiego  i list  do J. Zdanowskiego z roku 1922 są zamieszczone na stronie 280- 285

____________________

Można i należy polemizować z powyższą wypowiedzią R.Dmowskiego.
Z jednej strony przedstawiony punkt widzenia Dmowskiego wynikał z racjonalnych przesłanek, z drugiej jednak nie zawierał wszystkich niezbędnych politycznych przemyśleń.
My dzisiaj, znając historię, z łatwością te brakujące niezbędne przemyślenia możemy uzupełnić.

Ostateczny efekt rządów Piłsudskiego oraz żydo-sanacji był właśnie taki, jakiego obawiał się Dmowski w 1919r., godząc się na udział Piłsudskiego w polityce. A trzeba było go zwyczajnie odstrzelić – Żydzi w podobnej sytuacji nie mieliby najmniejszych skrupułów.
Znakomitą okazję ku temu stwarzała złożona na ręce Witosa dymisja Piłsudskiego przed bitwą warszawską – można więc było potraktować Piłsudskiego jako dezertera i nawet oficjalnie, za zdradę, skazać na rozstrzelanie.

W każdym razie obóz narodowy popełnił poważny błąd pozwalając na niekontrolowaną przez siebie działalność antypolskich, antynarodowych i antypaństwowych, żydo-sanacyjnych (żydo-masońskich i żydowskich) elementów poczynając od 1919r., za co Endecy, a przede wszystkim Polska i Polacy, zapłacili już w 1926r. w wyniku zamachu majowego Piłsudskiego – zamachu inspirowanego przez żydowską finansjerę Wlk.Brytanii i USA (te same siły zniewoliły Polskę po 1990r.).

Ten sam błąd powtórzyli później Gomułka i Gierek mimo, że mieli za sobą poparcie ZSRR, jego siły politycznej i militarnej (dziwi także, że nie rozwiązano dostatecznie tego problemu w samym ZSRR – miejmy nadzieję, że uda się to, choćby częściowo, we współczesnej Rosji -?).

Za te tragiczne błędy Obozu Narodowego, potem polskich socjalistów, Gomułki i Gierka, płacimy dzisiaj ogromną cenę – i nie mamy dostatecznej pewności, czy zdołamy odzyskać Polskę dla Polaków.

Od 27 lat dajemy przecież przyzwolenie na władzę rządom żydowskich i filosemickich bandytów – bandytów, którzy popierają zbrodnicze wojny USA, którzy niszczą podstawy bytu Polaków i budują nienawiść wśród Słowian. A wszystkie kolejne rządy bandytów otrzymywały błogosławieństwo hierarchów Kościoła – błogosławieni więc są bandyci i ich bandytyzm. Kościół w Polsce przeklina tylko polski nacjonalizm.

Kim więc są kato-nacjonaliści? I czy brak politycznej świadomości może być naszym usprawiedliwieniem?

 

Dariusz Kosiur

____________________________________

 

Ks. Natanek. Dmowski vs Piłsudski

https://www.youtube.com/watch?v=7AeH7Uy9I0Y

Zapisz

Zapisz

Zapisz

KOMENTARZE

 • W jaką intrygujacą symbolikę przystroił się pan Polak
  https://programwps.files.wordpress.com/2016/11/15078853_1224495570957582_7022837678408395594_n.jpg

  Ten pan na wielkim ekranie w wybudowanej, za pieniądze Polaków niewierzących i innych wyznań, Świątyni Opatrzności (raczej: Opaczności) nazywa się W.Polak i jest prymasem IIIŻydo-RP (bo chyba nie Polski). To on głosi, że nacjonalizm polski jest herezją.
 • "patenty" za pierdzenie pod pierzyną i nie tylko
  132 księży, odbywających służbę wojskową w kleryckich jednostkach Ludowego Wojska Polskiego, mianowano na stopień podporucznika - poinformowało MON


  http://www.mon.gov.pl/d/zdjecia/media/2016/11/2_nhcN9LB.jpg

  wcześniej medal od Dude-sza dostała matko boska Kożuchowska za klęczenie na pielgrzymkach i hocaust w Grabinie.
 • WPS
  https://www.youtube.com/watch?v=Xxyo_vwPvv8
 • @kfakfa 14:28:25
  Jej tate pracuje u rebe Rydzyka (w tv-trwam).
 • 5*
  Dobra analiza, muszę przyznać.
  Szkoda tylko, że nie wymienił pan innego istotnych błędów, jeżeli chodzi o narodowców, a mianowicie:
  1. Ratowanie żydów podczas II Wojny Światowej
  2. Brak pragmatyzmu w relacjach polsko-niemieckich - dosyć duża część narodowców marzyła o granicach zachodnich na Odrze, a nawet na Łabie zamiast próbować jakoś dogadać się z Hitlerem/nazistami, tak jak to chociaż próbował robić Adam Ronikier, członek Stronnictwa Narodowego, który organizował Radę Główną Opiekuńczą, pomagającą przede wszystkim Polakom. Ronikier próbował się ugadać z niemieckimi władzami, aby ograniczyć terror wymierzony w ludność cywilną.
  Innym przykładem, zza granicy jest Rosyjski Korpus Ochronny - formacja ta kolaborowała z Niemcami, ale nie brała udziału w walkach w ZSRR - oni działali na Bałkanach, chronili oni tamtejszą ludność rosyjską i serbską przed atakami komunistów, a także i ustaszy.
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Rosyjski_Korpus_Ochronny

  "Generał Michaił Skorodumow, weteran białych, zwrócił się do niemieckich władz okupacyjnych z propozycją stworzenia uzbrojonego "Oddzielnego Rosyjskiego Korpusu", który broniłby rosyjskich emigrantów przed komunistycznymi partyzantami. W zamian za uzbrojenie i zaopatrzenie Korpusu przez Niemców postawił 6 warunków:

  1. Tylko dowódca Korpusu jest odpowiedzialny przed niemieckim dowództwem. Wszystkie oddziały i żołnierze podlegają jedynie dowódcy Korpusu, który jest zatwierdzany przez niemieckie dowództwo, a dowódcy są mianowani przez dowódcę Korpusu.
  2. Oddziały Korpusu nie mogą być połączone z niemieckimi oddziałami, są one całkowicie niezależne.
  3. Żołnierze Korpusu są umundurowani w rosyjskie mundury, dla których materiał musi pochodzić z dawnych serbskich zapasów.
  4. Oficerowie Korpusu nie mogą składać żadnych przysiąg.
  5. Po zakończeniu tworzenia Korpusu i pokonaniu komunistów, niemieckie dowództwo przeniesie go na Wschodni Front.
  6. Korpus nie może być użyty przeciwko rządowi serbskiemu, ani czetnikom płk. Dragoljuba Mihailovicia.

OSTATNIE POSTY

więcej

MOJE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930