Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
597 postów 4144 komentarze

Stowarzyszenie WPS

Rzeczpospolita - Roman Dmowski: Siła narodu leży w jego zorganizowaniu.

Słowiańska świątynia powstaje we Wrocławiu

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Czyżby był to początek tak bardzo potrzebnego procesu dejudaizacji i deżydo-chrystianizacji Polski (Lechii lub Scytii lub Sarmatii) i polskiej kultury?

 

watra_swiatynia

Wizualizacja projektu słowiańskiej świątyni

 

Choć w tym roku obchodzimy 1050-lecie chrztu Polski w obrządku żydo-chrześciajńskim, okazuje się, że ruch rodzimowierców, a więc osób kultywujących starosłowiańskie wierzenia i tradycje ma się całkiem dobrze.

W samym Wrocławiu i okolicy jest ich około trzystu. Działają w oparciu o Fundację na rzecz kultury słowiańskiej Watra. – Od piętnastu lat organizujemy słowiańskie święta. Teraz przyszła pora na własne miejsce, gdzie będziemy mogli to robić, bo do tej pory spotykaliśmy się tam, gdzie udało się wynająć jakąś salę – mówi Rafał Merski, prezes fundacji i zarazem jeden z żerców, czyli kapłanów. Świątynia zbudowana zostanie na Kowalach, w pobliżu Mostów Jagiellońskich nieopodal siedziby Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej przy al. Jana Kochanowskiego. To właśnie od RZGW fundacja wydzierżawiła 800-metrową działkę. Jak informuje Paweł Banasik, radca prawny RZGW, działka została wydzierżawiona na 3 lata. Fundacja za rok wynajmu zapłaci jedynie 258 zł.

 

https://www.youtube.com/watch?v=DhsarLwYOWU

 

Według wstępnych planów budynek świątyni będzie miał ok. 150 mkw i 6 metrów wysokości. Aby powstał, fundacja potrzebuje pieniędzy. – Pieniądze zbieramy od około miesiąca. Wyliczyliśmy, że potrzeba nam ok. 70 tys. zł. W tej chwili mamy 20 procent tej kwoty. Będzie to nieduży drewniany budynek stylizowany na świątynie dawnych Słowian. Informacje o tym jak powinien wyglądać czerpiemy choćby z wykopalisk na terenie Wrocławia, Szczecina czy słowiańszczyzny połabskiej – opowiada Rafał Merski. – Chcemy rozpocząć prace już wiosną. Marzeniem jest oddanie świątyni do użytku przed przyszłorocznymi Szczodrymi Godami (22 grudnia) – dodaje. Budynek nie będzie jednak wyłącznie miejscem kultu. Stanie się on również Centrum Kultury Słowiańskiej, w którym będzie można na żywo zobaczyć, jak żyli nasi przodkowie. – Od kilku lat organizujemy spotkania, na których przybliżamy kulturę Słowian, uczymy tradycji, zwyczajów, pieśni. Pomagają nam w tym także grupy rekonstrukcyjne. Żywa historia najbardziej trafia do dzieci. Widzą jak to wyglądało i nie muszą sobie tego wyobrażać na podstawie opisów i książek – tłumaczy Merski. – Nie przejmujemy się głosami krytyki. Pielęgnujemy i utrzymujemy te tradycje przy życiu, bo wierzymy, że świadomość naszych korzeni buduje naszą tożsamość – dodaje.

Czytaj więcej: //www.gazetawroclawska.pl/wiadomosci/a/kowale-stana-sie-centrum-poganskiego-kultu-nad-odra-powstanie-poganska-swiatynia,11630719/

 

Rozpoczęliśmy zbiórkę pieniędzy na budowę Swiątyni Słowiańskiej, która oprócz funkcji sakralnych, będzie służyła również edukacji i kulturze. Tym samym miejsce to stanie się Centrum Kultury Słowiańskiej. Chcemy edukować o naszym dziedzictwie, prowadzić warsztaty pieśni i podejmować wiele ciekawych przedsięwzięć. Prosimy Was o wsparcie, każda wpłata przybliża nas do zrealizowania tego projektu, każda kwota jest ważna.

https://watranews.wordpress.com/wsparcie-dla-watry/

_________________________

 

Komentarz   Andrzeja Szuberta (Opolczyka)

Choć osobiście wolę święte gaje i święte drzewa niż chramy, pomysł Watry z całego serca popieram. Jest on o tyle ważny, bo wreszcie na polskiej, słowiańskiej ziemi stanie po 900-latach absencji (na Pomorzu, skatoliczonym dopiero przez Krzywoustego, pogaństwo i chramy przetrwały do XII wieku) pogański, słowiański chram, nie uwieńczony rzymską szubienicą.
Obawiam się tylko, że sam chram jak i teren dzierżawiony przez Watrę będzie atakowany i dewastowany przez katolickich fanatyków. Ich nawet monitoring nie wystraszy, dewastować będą teren i chram w kominiarkach.

Niemniej jest to niezwykle ważna dla kultury i tożsamości słowiańskiej inicjatywa.

Brawo Watra! Tak trzymać!

_______________________________________________________

 

 

 

Wszystkim Czytelnikom tekstów WPS składamy najlepsze życzenia noworoczne, życzymy takżewiary w odbudowę Narodowej, Suwerennej Ojczyzny Polaków

Redakcja Stowarzyszenia WPS

KOMENTARZE

 • @
  Tradycja i historia, ZDECYDOWANIE TAK.
  A "funkcja religijna"? Jeśli nie będzie "nadmiernie eksponowana", to jestem za wolnością.
  Cóż, każdy osądzi w sumieniu, czy woli Boga (Jahwe) czy "pradawne duchy".
 • Popieram z całego serca tę inicjatywę!
  Większość katolików to Słowianie, zatem inicjatywa będzie bezpieczna?
  Życzenia wiele Swaroga w sercu na Nowy Rok!
 • W GDAŃSKU MAMY POMNIK ŚWIĘTOPEŁKA
  KASZUBI w centrum Gdańska postawili pomnik Księciu Świętopełkowi.
  Tradycje słowiańskie trzeba w POLSCE stale kultywować i nasze nowe pokolenia muszą ją na nowo odkrywać i kultywować.
  W ten sposób będziemy świadomi swoich korzeni...

  SŁOWIANIN
  CZERWONY KORSARZ Z GDAŃSKA
  SŁAWOMIR
 • Pomnik Księcia ŚWIĘTOPEŁKA WIELKIEGO
  FILM ZE ŚWIĘTOPAŁKIEM KSIECIEM POMORZA
  https://www.youtube.com/watch?v=_3DYYeaZD7Q
 • Może być Muzeum żydów w Polsce ?
  To MUSI być muzeum Słowian w Polsce.
  Polacy są Słowianami.
  Takie muzea powinny być w każdym mieście.

  Wokół takich ośrodków powinno się organizować tradycyjne Słowiańskie obrzędy.

  Świątynia i muzeum to powinny być powiązane ze sobą instytucje.

  Dobrze by było reaktywować "religię" Słowiańską i uroczyście ją kultywować. Prawo przecież dopuszcza rejestrację związków wyznaniowych.
  Niestety wiemy że żydowskie rządy znajdą pretekst by do tego nie dopuścić bo to zwornik Narodu Polskiego.

  To Słowiańska tradycja na nie obca żydowska wiara jest dziedzictwem kulturalnym Narodu Polskiego.
  Żydowska wiara to młyński kamień na szyi Narodu Polskiego to kajdany zniewolenia nałożone na umysły Słowian.
 • @Oscar 19:42:43
  A swoją drogą obecnie obserwujemy upadek globalnego żydowskiego Imperium (Rockefellery, Sorose.. i inne).
  To Imperium jest demontowane przez Rosję i Chiny ...

  Ciekawe jak daleko pójdzie demontaż i czy obejmie żydowskie religie które od tysięcy lat zatruwały umysły ludzkie i stanowiły podwaliny żydowskiego globalnego imperium.
 • Z tego co pamiętam, chram Mazowiecki też coś takiego planował.
  Ten typ świątyni nosi nazwę Kapiszcza, czyli zadaszonego. Co do wyników prac chramu mazowieckiego niestety nie wiem, czym się to skończyło.
 • @Oscar 19:42:43; 19:46:27
  5*

  Wszystkiego dobrego, szczodrych godów

  Dariusz Kosiur

OSTATNIE POSTY

więcej

MOJE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031