Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
597 postów 4144 komentarze

Stowarzyszenie WPS

Rzeczpospolita - Roman Dmowski: Siła narodu leży w jego zorganizowaniu.

79 rocznica śmierci Romana Dmowskiego

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

R.Dmowski: (...) gdybyśmy rząd stworzyli – przypuśćmy ze mną na czele (...), Żydzi wszyscy murem przeciw nam by stanęli.

 

Polska bez polskiej władzy – to nie jest niepodległość !

 

Przypomnienie: tekst z listopada 2016r.

Biografia Romana Dmowskiego, współtwórcy niepodległej Polski, polityka, publicysty i ministra spraw zagranicznych. Film TVP Historia z roku 1994.

https://www.youtube.com/watch?v=-3aJOAYtCVI

 

Powyższy film zrealizowany przez TVP został usunięty z YT (?). Zamieszczamy zatem inny:

 

https://www.youtube.com/watch?v=7ENOU2iWT1Q

 

_____________________________________________

 

Dlaczego endecja nie próbowała przejąć władzy w 1919 r.?

Roman Dmowski:
„Niezadowoleni z rządów Piłsudskiego /…/ żądali od nas wzięcia władzy. Byli nawet tacy, co mówili i mówią : niech Dmowski przyjedzie i stworzy rząd silny. Otóż na pewno, gdybyśmy rząd stworzyli – przypuśćmy ze mną na czele – bylibyśmy Polskę porządnie zarżnęli. ;

1. Nie zapominajcie, ze żyjemy w czasach rewolucyjnych, które jeszcze krócej lub dłużej potrwają. My rewolucjonistami nie jesteśmy /…/.

2. Jesteśmy znienawidzeni przez wszystkie żywioły rewolucyjne, które przeciw nam mocniej by się zmobilizowały i zacieklejszą prowadziłyby walkę niż przeciw rządom, istniejącym pod Piłsudskim. ;

3. Żydzi wszyscy murem przeciw nam by stanęli.

4. Niemcy przeciw naszym rządom, zwłaszcza gdyby mnie widzieli na czele, rozwinęliby sto razy silniejsza podziemną robotę przez swoich agentów niż to robią.

5. Dla bolszewików moskiewskich bylibyśmy potęgą reakcyjną, którą za wszelka cenę trzeba obalić, nam by pewnie pokoju nie proponowali.

6. W krajach alianckich Twój przyjaciel (Dmowski – przyp. mój) jest znienawidzony przez bardzo wpływowe żywioły. /…/ wszystko by one robiły żeby moje rządy obalić i waliłyby, ma się rozumieć w Polskę. /…/ moglibyśmy np. ani grosza kredytu u aliantów nie dostać. ; Słowem , mielibyśmy walkę na wszystkie strony. Czy my przy obecnym stanie organizacyjnym sił naszych moglibyśmy walkę taką wytrzymać. Przegralibyśmy ją z kretesem, a z nami Polska by przegrała.”.

 

na podst: Andrzej Micewski „Roman Dmowski” Wydawnictwo „Verum” Warszawa 1971. r. List z roku 1920 do Z. Wasilewskiego  i list  do J. Zdanowskiego z roku 1922 są zamieszczone na stronie 280- 285

____________________

 

Można i należy polemizować z powyższą wypowiedzią R.Dmowskiego.
Z jednej strony przedstawiony punkt widzenia Dmowskiego wynikał z racjonalnych przesłanek, z drugiej jednak nie zawierał wszystkich niezbędnych politycznych przemyśleń.
My dzisiaj, znając historię, z łatwością te brakujące niezbędne przemyślenia możemy uzupełnić.

Ostateczny efekt rządów Piłsudskiego oraz żydo-sanacji był właśnie taki, jakiego obawiał się Dmowski w 1919r., godząc się na udział Piłsudskiego w polityce. A trzeba było go zwyczajnie odstrzelić – Żydzi w podobnej sytuacji nie mieliby najmniejszych skrupułów.
Znakomitą okazję ku temu stwarzała złożona na ręce Witosa dymisja Piłsudskiego przed bitwą warszawską – można więc było potraktować Piłsudskiego jako dezertera i nawet oficjalnie, za zdradę, skazać na rozstrzelanie.

W każdym razie obóz narodowy popełnił poważny błąd pozwalając na niekontrolowaną przez siebie działalność antypolskich, antynarodowych i antypaństwowych, żydo-sanacyjnych (żydo-masońskich i żydowskich) elementów poczynając od 1919r., za co Endecy, a przede wszystkim Polska i Polacy, zapłacili już w 1926r. w wyniku zamachu majowego Piłsudskiego – zamachu inspirowanego przez żydowską finansjerę Wlk.Brytanii i USA (te same siły zniewoliły Polskę po 1990r.).

Ten sam błąd powtórzyli później Gomułka i Gierek mimo, że mieli za sobą poparcie ZSRR, jego siły politycznej i militarnej (dziwi także, że nie rozwiązano dostatecznie tego problemu w samym ZSRR – miejmy nadzieję, że uda się to, choćby częściowo, we współczesnej Rosji -?).

Za te tragiczne błędy Obozu Narodowego, potem polskich socjalistów, Gomułki i Gierka, płacimy dzisiaj ogromną cenę – i nie mamy dostatecznej pewności, czy zdołamy odzyskać Polskę dla Polaków.

Od 27 lat dajemy przecież przyzwolenie na władzę rządom żydowskich i filosemickich bandytów – bandytów, którzy popierają zbrodnicze wojny USA, którzy niszczą podstawy bytu Polaków i budują nienawiść wśród Słowian. A wszystkie kolejne rządy bandytów otrzymywały błogosławieństwo hierarchów Kościoła – błogosławieni więc są bandyci i ich bandytyzm. Kościół w Polsce przeklina tylko polski nacjonalizm.

Kim więc są kato-nacjonaliści? I czy brak politycznej świadomości może być naszym usprawiedliwieniem?

 

Dariusz Kosiur

___________________________________

 

https://www.youtube.com/watch?v=7AeH7Uy9I0Y

 

 

Tygodnik Niedziela należący do żydo-katolickiego Kościoła wydał kalendarz na rok 2018 – „Kalendarz Polaka 2018” – promujący antypolskiego agenta J.Piłsudskiego.

KOMENTARZE

 • Co za jełop
  dał jedynkę?
 • Pogrzeb Romana Dmowskiego 7 stycznia 1939 r.
  Pogrzeb Romana Dmowskiego 7 stycznia 1939 r.
  >>>> https://youtu.be/YaZmaB4kPyg
 • Dałam 5* ale...
  "A wszystkie kolejne rządy bandytów otrzymywały błogosławieństwo hierarchów Kościoła – błogosławieni więc są bandyci i ich bandytyzm. Kościół w Polsce przeklina tylko polski nacjonalizm."

  Tak Pan nienawidzi katolików a przecież R.Dmowski tak o tym pisał, moim zdaniem słusznie zresztą...
  [img]https://s17.postimg.org/rt9b4grwf/dmowski1.jpg
 • 100lecie polin
  czyli każdy polski rząd od 1918 musi być autoryzowany przez strasznych "braci" nawet "polski" papież uzyskał aprobatę tego środowiska czyli nie było żadnego odzyskania niepodległości.
 • @ Autor
  "Z jednej strony przedstawiony punkt widzenia Dmowskiego wynikał z racjonalnych przesłanek, z drugiej jednak nie zawierał wszystkich niezbędnych politycznych przemyśleń."

  Może podobnie jak Kserkses miał swoją Esterkę? ;-(

  Z jednej strony dobrze kombinował - rzeczywiście w 1919 Polska była jeszcze bez sił, ale kilka lat potem... Powiedzmy 1925?

  5*
 • @Astra - Anna Słupianek 18:43:40
  "Tak Pan nienawidzi katolików (...)"

  Byłbym wdzięczny, gdyby napisała Pani, z czego to wnosi.

  Polacy katolicy, Polacy nie-katolicy, Polacy niewierzący, stanowią polski naród, nad którego polityczną, narodową świadomością trzeba będzie pracować przez kilka pokoleń, jeśli naród polski ma przetrwać.
  Nacjonalista - a za takiego siebie uważam - byłby głupcem obrażając się na własny naród. Moja niechęć nie dotyczy zatem politycznie nieświadomego narodu, ale politycznych instytucji, w tym religijnych, jak hierarchiczna instytucja żydo-katolickiego Kościoła, które realizują antypolską, antynarodową, antypaństwową politykę.

  To, co Dmowski napisał o katolicyzmie wynikało z jego politycznego pragmatyzmu. Doskonale zdawał sobie sprawę, że młoda polska endecja nie jest w stanie walczyć z wieloma wrogami jednocześnie, z Żydami i z antynarodową instytucją żydo-katolickiego Kościoła. Polski ruch narodowy nie dysponował funduszami na polityczną działalność, stąd próba Dmowskiego zneutralizowania Kościoła - jak dzisiaj wiemy nie udana.
 • @Rzeczpospolita 20:44:14
  Nie czuje Pan nienawiści? to coś nowego, może źle odbieram słowa? :)))

  "To, co Dmowski napisał o katolicyzmie wynikało z jego politycznego pragmatyzmu. Doskonale zdawał sobie sprawę, że młoda polska endecja nie jest w stanie walczyć z wieloma wrogami jednocześnie, z Żydami i z antynarodową instytucją żydo-katolickiego Kościoła. Polski ruch narodowy nie dysponował funduszami na polityczną działalność, stąd próba Dmowskiego zneutralizowania Kościoła - jak dzisiaj wiemy nie udana."

  I to jest nadużycie niestety... tak nie można. A kiedy to ten wierzący katolik niby "neutralizował" Kościół? :)

  Nie prościej byłoby przyznać, że w tej kwestii ma Pan inne zdanie niż R. Dmowski? i uczciwej?
 • @Astra - Anna Słupianek 21:08:47
  Neutralizował Kościół właśnie tym, co pisał w wydanej w 1927r. książce "Kościół, naród i państwo", której fragment Pani przytoczyła.

  Natomiast, R.Dmowski już w 1907r. był świadom rzeczywistej roli Kościoła - oto fragment udzielonego przezeń wywiadu:

  – A wasz klerykalizm? Przecież polak nosił na sobie silne piętno wpływów kościelnych.

  – Co znaczy wpływów? Jesteśmy przeciwnikami zależności polityki od Kościoła i uważamy, że w programach politycznych niema miejsca na kwestye religijne. Nie do nas, działaczów partyjnych, należy pytać się każdego, jakie są jego przekonania religijne. Ale jeżeli stronnictwo opiera się o głęboko wierzący lud, nie może ono nie zwracać się z szacunkiem do jego wiary, nie patrząc na to, że wśród kierowników mogą się znaleźć ludzie niezupełnie wierzący. W Polsce Kościół długo podlegał prześladowaniom, jako część składowa życia narodowego. Czyż może polityka narodowa nie bronić go, jako instytucyi narodowej? To właśnie jest zawarte w naszym programie. Niech duchowieństwo pracuje razem z nami, ale jako równi nam, jako obywatele. Nie przyznajemy mu roli przodującej. Przeprowadzamy wyraźną granicę między życiem politycznem i kościelnem; duchowieństwu pozostawiamy kierownictwo tylko w tem ostatniem. Stąd znaczna część duchowieństwa, zwłaszcza wyższego, jest przeciwna. W ostatnich czasach zaznacza się to dość wyraźnie.

  więcej tu: https://wiernipolsce1.wordpress.com/2017/01/03/2-stycznia-1939r-zmarl-roman-dmowski/

OSTATNIE POSTY

więcej

MOJE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031