Gorące tematy: Wolni i Solidarni Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
592 posty 4042 komentarze

Stowarzyszenie WPS

Rzeczpospolita - Roman Dmowski: Siła narodu leży w jego zorganizowaniu.

Żydo-reżim IIIRP/Polin zdecydował: wyburzą Świerczewskiego

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Może kiedyś my, Polacy, wprowadzimy ustawę dejudaizacyjną – a jest ona niezwykle potrzebna.

52 tys. netto ma kosztować wyburzenie pomnika Karola Świerczewskiego w Jabłonkach. Jego rozbiórka rozpocznie się jutro rano.

Planowana od ponad roku rozbiórka pomnika gen. Karola Świerczewskiego w Jabłonkach w gminie Baligród, rozpocznie się w środę 21 lutego [2018]. Pomnik ma zniknąć z przestrzeni publicznej w ramach ustawy dekomunizacyjnej.

– Jeżeli warunki pogodowe pozwolą w najbliższą środę planowane jest rozpoczęcie prac związanych z rozbiórką pomnika gen. Świerczewskiego – informuje Edward Marszałek, rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie.

Pomnik według projektu Franciszka Strynkiewicza stoi w miejscu, gdzie zginął Świerczewski śmiertelnie raniony w zasadzce UPA 28 marca 1947 roku. Gen. „Walter” to postać bardzo kontrowersyjna w naszej historii. Apele i petycje o usunięcie pomnika z przestrzeni publicznej kierowano do władz od wielu lat. Fragmenty obelisku: stylizowany orzeł, rzeźba i tablica trafią najpierw do IPN, a następnie do muzeum sowieckich propagandowych pomników w Przedborsku pod Koszalinem.

„Gazeta Bieszczadzka”, kilkukrotnie informowała już o planowanym wyburzeniu pomnika. Ma on zostać wyburzony w ramach ustawy dekomunizacyjnej. Jego istnienie w opinii IPN kłóci się z zasadami szacunku pamięci narodowej, jak również pozostaje w sprzeczności z zapisami art. 156 kodeksu karnego zabraniającymi gloryfikacji systemów totalitarnych.

Zgodnie z ustawą, do usunięcia pomników zobowiązany jest właściciel gruntów na których stoją takie monumenty – tu właścicielem jest Nadleśnictwo Baligród. Nadleśniczy Wojciech Głuszko w rozmowie z „Gazetą Bieszczadzką” w sierpniu ubiegłego roku przyznawał, że Nadleśnictwo nie miało zabezpieczonych pieniędzy na ten cel. Zwrócił się wtedy do Instytutu Pamięci Narodowej z prośbą o sfinansowanie tej inwestycji i do Starostwa Powiatowego w Lesku o wydanie pozwolenia na rozbiórkę pomnika.

Ostatecznie Starosta Leski wydał pozwolenie na demontaż pomnika, a tę operację pokryje Nadleśnictwo Baligród. Jego demontaż będzie kosztować 52 tys. netto, a Nadleśnictwo wystąpi o zwrot kosztów, z budżetu państwa za pośrednictwem Wojewody Podkarpackiego.

Nie wszystkim jednak spodobał się pomysł wyburzenia pomnika. Wielu mieszkańców Bieszczad i turystów przekonywało, że pomnik powinien zostać. Wśród propozycji pojawiało się również ustawienie obok pomnika tablicy, która miałaby informować o prawdziwym, niezakłamanym przez propagandę obliczu Karola Świerczewskiego.

– Tablica informacyjna o życiu gen. Karola Świerczewskiego nie zmieni charakteru tego miejsca, gdyż dominującym elementem pozostanie wyżej wymienione upamiętnienie. W tej kwestii nowelizacja ustawy z dnia 22 czerwca 2017 r. o zmianie ustawy o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej, która obecnie została przegłosowana przez Sejm RP i niebawem powinno zakończyć się jej procedowanie, z pewnością jasno określi rozwiązanie tego problemu – wyjaśniał w piśmie do redakcji w ubiegłym roku Dyrektor Oddziału IPN w Rzeszowie Dariusz Iwaneczko*.

za: //www.bieszczadzka24.pl/aktualnosci/-jutro-wyburza-swierczewskiego/3124

 

_____________________________________________________

 

Podobny obraz

Dariusz Iwaneczko – Ukończył historię na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, podyplomowe prawo administracyjne na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej. Stopień doktora nauk humanistycznych uzyskał na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pracował w administracji rządowej i samorządowej oraz w ochronie zdrowia, w 1997 odbył staż w urzędach administracji publicznej w Holandii.

Został pracownikiem Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie i wykładowcą w Państwowej Wyższej Szkoły Wschodnioeuropejskiej w Przemyślu. Jest autorem publikacji historycznych, w tym książek UB w Przemyślu 1944–1956 oraz Władza a opór społeczny w Polsce południowo-wschodniej. W 2015 objął obowiązki dyrektora oddziału IPN w Rzeszowie[1].

Od 2005 do 2007 zajmował stanowisko wicewojewody podkarpackiego. Bez powodzenia kandydował do Sejmu z listy Prawa i Sprawiedliwości. W 2008 objął stanowisko zastępcy prezydenta Przemyśla. W 2010 wybrany do rady miasta[2], a w 2014 z powodzeniem ubiegał się o reelekcję.

_____________________

Interesujące byłoby sprawdzenie pochodzenia obywatela Iwaneczko oraz losów jego przodków.

Pomijam już fakt, czy w spauperyzowanej przez żydowski reżim po 1990r. Polsce (według GUS: już 900 tysięcy dzieci żyje w skrajnym ubóstwie!) niszczenie pomników, zmiany nazw ulic, etc. są kwestią priorytetową, ale czy syjonistyczne szumowiny z reżimowej IIIŻydo-RP/Polin nie powinny sobie przemyśleć, co stanie się nie tylko z pomnikami ich syjonistycznych bohaterów, nazwami ulic imieniem ich antypolskich zbirów, itp, itd., gdy kiedyś Polacy wprowadzą ustawę dejudaizacyjną – a jest ona niezwykle potrzebna.

 

Dariusz Kosiur

PS

Przyczyny śmierci gen. K.Świerczewskiego nie są jasne. Istnieją poważne poszlaki, że został zamordowany przez jednego z towarzyszących mu w inspekcji oficerów WP. Teza ta jest wielce prawdopodobna, ponieważ żydo-bolszewicka władza PRL w latach 1944-56 usuwała polskich patriotów z mocno zażydzonego dowództwa WP. Zatem burzenie pomnika gen. K.Świerczewskiego dzisiaj, gdy władze w Polsce ponownie sprawują żydowskie, syjonistyczne elementy, jest kolejną na nim zbrodnią, tym razem jest mordowaniem pamięci o polskim patriocie.

KOMENTARZE

 • czy wyburzanie, niszczenie
  świadectw historii nie jest czasami barbarzyństwem? Mnie jakoś nie przekonuje rozwalanie pomników. W tym wypadku tym bardziej , że walczył i zginął od tych co w okrutny sposób wymordowali z dwie setki tysięcy Polaków.
 • @zadziwiony 19:15:30
  Ktoś daje sygnał , że historię można zburzyć jak jest niewygodna . Teraz Walter , za jakiś czas obecni bohaterowie . Zero pragmatyzmu . Ave.
 • @Autor
  Pomniki można już burzyć .Pozdrawiam . http://www.nowastrategia.org.pl/wp-content/uploads/2015/01/7bd9a31495ce55b29e830bbb5fbed686-692x318.jpg
 • autor
  Cóż można powiedzieć? BARBARZYŃCY!
  Pislamscy talibowie, przyjdzie niebawem i czas na nich.
 • Kruczowłosy i czarnooki Iwaneczko
  To zapewne Polak z dziada pradziada, sądząc po typowo polskiej urodzie i polsko brzmiącym nazwisku. :)

  Nie wiem czemu, ale ta namolna dekomunizacja mocą ustaw nasuwa mi na myśl pijaczków leczących kaca piwem.
 • Burzenie pomnika gen. K.Świerczewskiego dzisiaj jest kolejną na nim zbrodnią tych samych zbirów
  Przyczyny śmierci gen. K.Świerczewskiego nie są jasne. Istnieją poważne poszlaki, że został zamordowany przez jednego z towarzyszących mu w inspekcji oficerów WP. Teza ta jest wielce prawdopodobna, ponieważ żydo-bolszewicka władza PRL w latach 1944-56 usuwała polskich patriotów z mocno zażydzonego dowództwa WP. Zatem burzenie pomnika gen. K.Świerczewskiego dzisiaj, gdy władze w Polsce ponownie sprawują żydowskie, syjonistyczne elementy, jest kolejną na nim zbrodnią, tym razem jest mordowaniem pamięci o polskim patriocie.
 • @Rzeczpospolita 11:46:37
  // o polskim patriocie.//

  Pan to ma poczucie humoru...

  https://pl.wikipedia.org/wiki/Karol_%C5%9Awierczewski
 • @Arjanek 12:17:15
  Ano mam.

  Polecam:
  https://konserwatyzm.pl/el-general-polaco-kto-mial-problem-z-generalem-karolem-swierczewskim/
 • @Rzeczpospolita 15:24:36
  No wiem...

  //Imperatywem życia i walki gen. »Waltera« był proletariacki internacjonalizm i głęboki patriotyzm, wyrażający się w dążeniu do jednoczenia wysiłków na rzecz społeczno-ekonomicznej emancypacji klasy robotniczej i wyzwolenia narodowego. Właśnie z tych idei wywodziło się przeświadczenie, że naród polski może uzyskać wyzwolenie narodowe i społeczne jedynie i wyłącznie w oparciu o pomoc i braterstwo Kraju Rad.//

  //Ciekawe jest również, że generał cieszy się dobrą pamięcią w krajach, w których uzewnętrzniała się jego postawa konsekwentnego internacjonalisty, jak oprócz Rosji, Hiszpania, Czechy i Chiny. Jak pisał wspomniany Stąpor: „Poczucie rewolucyjnego obowiązku i proletariackiej solidarności kierowały go później – w latach trzydziestych – w szeregi bojowników walczących nad Hoang Ho o wolność Chin i nad Ebro w obronie republikańskiej Hiszpanii [9]”.//

  PS Ten autor artykułu Dawid Jakubowski nic Panu nie mówi...może zdjęcie pomoże i krótki opis...

  https://www.salon24.pl/u/antykapitalista19171959/84910,dawid-jakubowski-dlaczego-julian-marchlewski-nie-podalby-reki-b
 • @Arjanek 16:32:04
  mógł byś wskazać jakiegoś polskiego bohatera akceptowanego i uznanego przez wszystkie opcje polityczne?
  Czy dzisiaj naród polski może uzyskać wyzwolenie z pod okupacji banksterskiej i żydowskiej bez zewnętrznego wsparcia?
  Rozmawiałem dzisiaj ze znajomymi kiedyś zafascynowanymi zmianami po 89roku. Sam też miałem taki stan. Dzisiaj zgodnie twierdzą , że jakość życia głównie pod względem psychicznym była wtedy nieporównywalnie wyższa.

OSTATNIE POSTY

więcej

MOJE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930