Gorące tematy: Wybory 2020 Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
746 postów 5898 komentarzy

Stowarzyszenie WPS

Rzeczpospolita - Roman Dmowski: Siła narodu leży w jego zorganizowaniu.

27 grudnia 1918 r. – Powstanie Wielkopolskie

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Władze IIIŻydo-RP/Polin szczególnie pielęgnują polskie klęski, a nie zwycięstwa.


To smutne, ale politycznie znamienne, że dziś tak mało o nim się mówi, pielęgnując bez ograniczeń pamięć klęsk.

Jeden z cyklu obrazów „Powstanie Wielkopolskie” Leona Prauzińskiego (ur. 15.05.1895r. w Poznaniu, zm. 6.01.1940r. tamże).

ALBUMY – LEON PRAUZIŃSKI – MALARSTWO  https://www.poznan.pl/stulecie/powstanie/al_leon_prauzinski/85.htm

1 listopada 1939 L.Prauziński został aresztowany przez Gestapo i osadzony w Forcie VII. W wytoczonym mu przez nazistów procesie – tragifarsie głównym dowodem jego „winy” wobec Rzeszy Niemieckiej były właśnie wspomniane obrazy, uwieczniające bohaterski czyn zbrojny powstańców wielkopolskich. Został zamordowany w Forcie VII w dniu 6 stycznia 1940.

Jednak dzięki chrześcijańskiej i europejskiej polityce żydo-katolickiego Kościoła oraz władz IIIŻydo-RP/Polin, której ukoronowaniem była msza pojednania z Niemcami w Krzyżowej w 1989r. z przewodnią myślą homilii wygłoszonej przez biskupa opolskiego, A.Nossola: „Iść razem – pojednani w prawdzie i miłości”, możemy wszystkie niemieckie zbrodnie na Polakach puścić w niepamięć. Teraz mamy już tylko jednego odwiecznego wroga: Rosję. I jak długo Rosja z prawosławnej nie stanie się żydo-katolicka i nie zwyciężą w niej żydowski kapitalizm i zachodnia demokracja, tak długo naszym wrogiem zostać musi. 

J.Piłsudski, agent austrowęgierski, potem niemiecki, nie wykazywał żadnego zainteresowania ani Powstaniem Wielkopolskim, ani Powstaniami Śląskim (przywódca Powstania Śląskiego, W.Korfanty po przewrocie majowym był więziony w twierdzy Brzeskiej, a w 1935r. musiał udać się na emigrację w obawie przed represjami piłsudczyków). Wielkopolanie nie znosili tego agenta. Gdy w 1921r. Piłsudski przybył do Wielkopolski, w czasie jego przejazdu przez ulice Poznania ludzie odwracali się tyłem do przejeżdżającego Piłsudskiego – mieli Piłsudskiego w d…

 D.Kosiur

____________________

Powstanie Wielkopolskie

za: http://www.jednodniowka.pl/readarticle.php?article_id=18

Znalezione obrazy dla zapytania powstanie wielkopolskie - zdjęcia

Afisz (1920–1939) wydany z okazji rocznicy powstania (zbiory Archiwum Państwowego w Poznaniu)

 

Pod koniec I wojny światowej Polaków z zaboru pruskiego, a więc głównie z Wielkopolski i Pomorza, ogarnęło wrzenie. Wszyscy czuli zbliżającą się wolność i bliskość połączenie po ciemnych latach zaborów z Macierzą. Jednocześnie zdawano sobie sprawę z potęgi niemieckiego zaborcy, który wprawdzie został pokonany na Zachodzie, ale jednak na Wschodzie jeszcze nie tak dawno rozdawał polityczne karty i dysponował ogromną siłą wojskową. Przewrót rewolucyjny w Berlinie w listopadzie 1918 r. nie zmienił sytuacji ziem polskich, ani Polaków. Rząd rewolucyjny nie zmienił żadnych rozporządzeń dotyczących Polaków. Rewolucyjny porządek objawiał się jednak także tworzeniem rad robotniczych i żołnierskich i tutaj Polacy ujrzeli swoją szansę. Polscy rekruci w niemieckiej armii, polscy robotnicy także zaczęli tworzyć rady i zdobywać w nich przewagę. Jednocześnie rozpoczęto gromadzenie broni i wszelkiego rodzaju zapasów wojskowych.

.
Podobny obrazZebrał się sejm dzielnicowy, który wyłonił rząd dzielnicowy pod nazwą Naczelnej Rady ludowej, w której prym wiedli narodowcy (m.in. Wojciech Korfanty ). Rada zamierzała odzyskać dla Polski dzielnice zabrane przez Niemcy drogą działań politycznych, obawiając się polityki faktów dokonanych, w której to Niemcy mieli znacznie więcej atutów. Tymczasem do Polski przez Gdańsk powrócił Ignacy Jan Paderewski. Miał jechać prosto do Warszawy, ale zażądał aby zawieziono go do Poznania. Zjawił się tam 27 grudnia 1918 r. i swoją obecnością wywołał tak wielki entuzjazm, że stał się katalizatorem wybuchu powstania przeciw Niemcom. W tej sytuacji Naczelna Rada Ludowa stanęła na czele powstania i natychmiast podjęła kroki w celu zapewnienia mu powodzenia. Armia powstańcza została organizacyjnie usystematyzowana, a oprócz zaciągu ochotniczego, Rada zarządziła pobór przymusowy łącznie dziesięciu roczników mężczyzn. Liczebność armii poznańskiej rosła lawinowo. W pierwszym dniu powstania walczyło 2 tys. żołnierzy, w styczniu 1919 r. było ich już 26 tys., a w lutym około 70 tys.

Kiedy 1 września 1919 r. armia poznańska została włączona do odrodzonego Wojska Polskiego liczyła 93 686 żołnierzy, 13 338 koni, 1015 ckm, 207 dział piechoty, 146 dział polowych, 219 dział ciężkich, 38 samolotów, 214 miotaczy min i 3 pociągi pancerne. Było to wszystko uzbrojenie zdobyczne. 16 stycznia 1919 r. wodzem naczelnym poznańskiej armii powstańczej został mianowany gen. Józef Dowbór – Muśnicki, który okazał się znakomitym dowódcą i organizatorem, tak że później wojska poznańskie cieszyły się w Wojsku polskim sławą najlepszych oddziałów słynnych ze swej walki w obronie Lwowa w 1919 r. i Warszawy w 1920 r. Armia powstańcza od początku musiała toczyć walki z regularną armią niemiecką.

Znalezione obrazy dla zapytania powstanie wielkopolskie - zdjęcia

Powstanie szybko ogarnęło całą niemal Wielkopolskę, stoczono dziesiątki bitew i potyczek, z których największym starciem była zwycięska dla Polaków bitwa pod Szubinem 11 stycznia 1919 r., w której poległo 1715 powstańców a 600 odniosło rany.Niemcy zgromadzili na Pomorzu Zachodnim i na Dolnym Śląsku ogromne siły, które zapewne w ostatecznym rozrachunku pokonałyby polską powstańczą armię. Jednak Polska nie była już wówczas tak słaba politycznie jak podczas powstań XIX wiecznych. Trwała konferencja w Wersalu, na której wielką rolę odgrywała delegacja Polska z Romanem Dmowskim na czele, poza tym zachodni alianci , zwłaszcza Francuzi nie mogli dopuścić do sukcesu Niemiec na froncie wielkopolskim. W sukurs powstaniu przyszedł francuski marszałek Ferdynand Foch. Rozejm w Compiegne, na podstawie którego zaprzestano działań wojennych w I w. św. właśnie wygasł i wówczas marsz. Foch zażądał od Niemiec jego przedłużenia i objęcia nim także i Wielkopolski . Niemcy musieli się na to zgodzić i 16 lutego 1919 r. podpisano rozejm w Trewirze, który kończył także walki w powstaniu wielkopolskim. Wyznaczono linię demarkacyjną, której nie wolno było przekraczać wojskom niemieckim. Sukces powstańczy dopomógł również Pomorzu Gdańskiemu stać na powrót częścią Polski. Ostatecznie decyzją konferencji wersalskiej Wielkopolska i Pomorze stały się częścią niepodległej Rzeczypospolitej.

Zwycięstwo Powstania Wielkopolskiego, polityczne i militarne, jest przykładem umiejętnego połączenia zdolności politycznych, wojskowych i organizacyjnych Narodu Polskiego. Powstanie to posiada wszystkie cechy, których zabrakło powstaniom XIX wiecznym, jak i Powstaniu Warszawskiemu – zdolne kierownictwo cywilne i wojskowe, stosunkowo dobrze wyposażoną i bitną armię oraz, fundamentalne dla jego powodzenia, realne poparcie u tak potężnego sojusznika, jakim była w 1919 r. Francja. Brak któregokolwiek z tych czynników decydował o niepowodzeniach naszych klęskowych powstań. Jest też Powstanie Wielkopolskie przejawem przewrotu, który w polskim myśleniu wywołała klęska Powstania Styczniowego, tego przewrotu, który siłą woli wybitnych jednostek mających oparcie w masach nowoczesnego polskiego ruchu narodowego, skierował polską politykę na zapomniane od trzech stuleci tory realizmu, wyciągania wniosków i podejmowania logicznych decyzji.

Jakie to smutne, że dziś tak mało się o nim mówi, pielęgnując bez ograniczeń pamięć klęsk.

Adam Śmiech

ilustracje: reakcja WPS

KOMENTARZE

 • @
  Smutny jest fakt, który zauważyłem sam w szkole średniej (miałem b.dobrą historyczkę, piła straszna ale uczyć potrafiła): mianowicie gloryfikuje się WSZYSTKIE polskie powstania (mniejsze lub większe klęski) OPRÓCZ tego jedynego, które okazało się sukcesem. Czyżby "wada narodowa"? Jeśli tak, ponura nasza przyszłość, bo kto młodym (mającym energię do prawdziwej walki, takiej czy innej) wpoi poszukiwanie zwycięstwa a nie porażki?
 • 5*
  A czego może Polska się spodziewać po żydobolszewi ??? Zwłaszcza pisowskiej !
 • Autor
  w uzupełnieniu: tegoroczny poznański Bieg Powstania Wielkopolskiego nie uzyskał odpowiednich zgód od lokalnej policji - domyślam się że nieprzypadkowo. I zostały zapowiedziane konsekwencje wobec organizatorów biegu
  cytując klasyka: do ustalenia pozostaje, kto stoi za brakiem zgody? lokalna policja z inspiracji Jaśkowiaka? czy polecenie przyszło z centrali?
  Bo dalece wątpię, by przyczyna leżała po stronie organizatorów biegu

  5*

OSTATNIE POSTY

więcej

MOJE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930